13.09.2020 SPRÁVY

Prešovská župa začala s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky.

Ilustračné foto

Prešovský samosprávny kraj začal s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky v šiestich obciach kraja, pretože skutočnosť sa od leteckých záberov líši.

Ide o obce, ktoré sú zapojené do rozvojového projektu Európskej komisie a Svetovej Banky "Catching-up Regions" pre takzvané dobiehajúce regióny podľa reality. S mapovaním začali už v piatok zamestnanci Inštitútu rozvoja PSK s terénnym zberom dát v obci Krivany v okrese Sabinov.

"Prišli sme napríklad na to, že niektoré cesty užšieho charakteru na snímkach chýbajú a je potrebné ich do máp dokresliť. Tiež sme zistili, že niektoré budovy, ktoré boli v mapách, už neexistujú, alebo opačne, museli sme pridať také, ktoré neboli súčasťou našich máp," uviedol manažér Geografických informačných systémov inštitútu Marek Hudák.

Mapovanie pracovníci realizujú prostredníctvom mobilnej aplikácie. Získané údaje o kvalite bývania a prístupu k infraštruktúre majú slúžiť ako základný materiál pre ďalšie analýzy stavu a potrieb, ktoré budú východiskom pre následné plánovanie projektových zámerov. Napríklad, či v danej obci je potenciál investovať do škôl, na akú skupinu ľudí je potrebné sa sústrediť, prípadne či je tam nutné dobudovať infraštruktúru v strednom či väčšom rozsahu, alebo sa radšej zamerať na iné projekty.

Iniciatíva Catching-up Regions sa zameriava aj na marginalizované rómske komunity, keďže v nich, okrem iného, vidí pracovný potenciál. Podľa štatistických údajov tvoria Rómovia približne 15 percent z celkového počtu obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja. Atlas rómskych komunít z roku 2019 uvádza, že na území župy žije približne 127.000 obyvateľov rómskeho pôvodu. Do projektu Catching-up Regions sú okrem obce Krivany zapojené aj Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka a Čičava.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.