13.09.2020 SPRÁVY

Prešovská župa začala s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky.

Ilustračné foto

Prešovský samosprávny kraj začal s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky v šiestich obciach kraja, pretože skutočnosť sa od leteckých záberov líši.

Ide o obce, ktoré sú zapojené do rozvojového projektu Európskej komisie a Svetovej Banky "Catching-up Regions" pre takzvané dobiehajúce regióny podľa reality. S mapovaním začali už v piatok zamestnanci Inštitútu rozvoja PSK s terénnym zberom dát v obci Krivany v okrese Sabinov.

"Prišli sme napríklad na to, že niektoré cesty užšieho charakteru na snímkach chýbajú a je potrebné ich do máp dokresliť. Tiež sme zistili, že niektoré budovy, ktoré boli v mapách, už neexistujú, alebo opačne, museli sme pridať také, ktoré neboli súčasťou našich máp," uviedol manažér Geografických informačných systémov inštitútu Marek Hudák.

Mapovanie pracovníci realizujú prostredníctvom mobilnej aplikácie. Získané údaje o kvalite bývania a prístupu k infraštruktúre majú slúžiť ako základný materiál pre ďalšie analýzy stavu a potrieb, ktoré budú východiskom pre následné plánovanie projektových zámerov. Napríklad, či v danej obci je potenciál investovať do škôl, na akú skupinu ľudí je potrebné sa sústrediť, prípadne či je tam nutné dobudovať infraštruktúru v strednom či väčšom rozsahu, alebo sa radšej zamerať na iné projekty.

Iniciatíva Catching-up Regions sa zameriava aj na marginalizované rómske komunity, keďže v nich, okrem iného, vidí pracovný potenciál. Podľa štatistických údajov tvoria Rómovia približne 15 percent z celkového počtu obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja. Atlas rómskych komunít z roku 2019 uvádza, že na území župy žije približne 127.000 obyvateľov rómskeho pôvodu. Do projektu Catching-up Regions sú okrem obce Krivany zapojené aj Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka a Čičava.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.