13.09.2020 SPRÁVY

Prešovská župa začala s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky.

Ilustračné foto

Prešovský samosprávny kraj začal s mapovaním rómskych osád. Cieľom je upraviť letecké snímky v šiestich obciach kraja, pretože skutočnosť sa od leteckých záberov líši.

Ide o obce, ktoré sú zapojené do rozvojového projektu Európskej komisie a Svetovej Banky "Catching-up Regions" pre takzvané dobiehajúce regióny podľa reality. S mapovaním začali už v piatok zamestnanci Inštitútu rozvoja PSK s terénnym zberom dát v obci Krivany v okrese Sabinov.

"Prišli sme napríklad na to, že niektoré cesty užšieho charakteru na snímkach chýbajú a je potrebné ich do máp dokresliť. Tiež sme zistili, že niektoré budovy, ktoré boli v mapách, už neexistujú, alebo opačne, museli sme pridať také, ktoré neboli súčasťou našich máp," uviedol manažér Geografických informačných systémov inštitútu Marek Hudák.

Mapovanie pracovníci realizujú prostredníctvom mobilnej aplikácie. Získané údaje o kvalite bývania a prístupu k infraštruktúre majú slúžiť ako základný materiál pre ďalšie analýzy stavu a potrieb, ktoré budú východiskom pre následné plánovanie projektových zámerov. Napríklad, či v danej obci je potenciál investovať do škôl, na akú skupinu ľudí je potrebné sa sústrediť, prípadne či je tam nutné dobudovať infraštruktúru v strednom či väčšom rozsahu, alebo sa radšej zamerať na iné projekty.

Iniciatíva Catching-up Regions sa zameriava aj na marginalizované rómske komunity, keďže v nich, okrem iného, vidí pracovný potenciál. Podľa štatistických údajov tvoria Rómovia približne 15 percent z celkového počtu obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja. Atlas rómskych komunít z roku 2019 uvádza, že na území župy žije približne 127.000 obyvateľov rómskeho pôvodu. Do projektu Catching-up Regions sú okrem obce Krivany zapojené aj Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka a Čičava.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.