14.03.2024 SPRÁVY

VIDEO: Radikálna zmena v Ostrovanoch – Deti sa rozlúčia s popoludňajšou výukou!

Foto: Gipsy Television

Základná škola v Ostrovanoch má už niekoľko rokov problém s nedostatkom voľných miest. Žiaci sa preto musia vzdelávať v dvojzmennej prevádzke.

V Ostrovanoch žije viac ako 2200 obyvateľov. Z nich je približne 90 percent Rómov. Takmer všetci žiaci navštevujú tamojšiu školu, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti osady. 

"V našom školskom obvode je 500 školopovinných detí. Každý rok keď sa vám narodí 50-60 detí a keď si to dáte krát 9, tak to vám vyjde 540 detí a otázka bola, kde si budú plniť povinnú školskú dochádzku," povedal pre Gipsy Television Rastislav Popuša (SRK), starosta obce.

Základná škola pre veľký počet žiakov zaviedla pre štyrmi rokmi dvojzmennú prevádzku. "Kapacitne nám škola nestačila a preto sme museli pristúpiť k tomu, aby začali vyučovať v dvojzmennej prevádzke," uviedla Katarína Kurimská, riaditeľka tamojšej základnej školy.

Dvojzmenná prevádzka, podľa riaditeľky, spôsobuje problém najmä pre rodičom. Niektorým deťom sa totiž končí vyučovanie o 16.00 alebo 17.00 hodine. "Hlavne v zimnom období, chodili po tme domov. Tak tam bol problém, že sa obávali o bezpečnosť svojich detí," vysvetlila K. Kurimská.

Obec Ostrovany nie je jedinou samosprávou, ktorá má takýto problém. Ministerstvo školstva doteraz eviduje len 8 žiadostí o nenávratný finančný príspevok na odstránenie dvojzmennej prevádzky v základných školách. Len polovica, ale podmienky splnila. Základná škola v Ostrovanoch je jednou z nich a práve rozširuje svoje kapacity. Modulová prístavba k terajšej základnej škole bude mať dve poschodia. Škola teda bude mať novú jedáleň a kapacitu pre takmer 600 detí. Obec na výstavbu použije 4 milióny eur z Plánu obnovy a odolnosti.

"Táto škola bude mať 28 tried a v dohľadnej dobe to vyrieši problém obci,“ povedal Rastislav Popuša (SRK), starosta obce Ostrovany.

Pozrite si reportáž.



Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Študenti nedostatkových profesií môžu získať štipendium 16 500 € na tri roky.

Budúci študenti, ktorí sa rozhodnú študovať nedostatkové profesie na vysokých školách, môžu získať štipendium 16.500 eur na tri roky. Vyplácané bude priebežne. Získať ho môže 400 študentov.

Showbiz

Útok múkou na Jana Bendiga bol podvod. Konštatuje to po vyšetrovaní pražská polícia.

Pražská polícia útok na speváka Jana Bendigova vyšetrovala. Dnes konštatuje, že to bol podvod. Spevákovi hrozí pokuta pre zbytočné vyšetrovanie.