24.01.2024 SPRÁVY

Rómovia to nie sú len osady. Oračkovci podnikajú, dcéra študuje právo.

Foto: Gipsy Television

Ak sa povie Rómovia, mnohí si predstavia chudobné, zaostalé osady a ľudí bez vzdelania, hygienických návykov a práce. Dnes vám ale ukáže to, čo bežne v televíziách neuvidíte. 

S kamerou ideme k Oračkovcom do Smižian. Žijú v luxusnom dome, na ktorý si poctivo zarobili. Desať rokov podnikajú v stavebných prácach. "Spolu so synom zamestnávame jedenásť ľudí. Robíme od pozemných stavieb, po dokončovacie," povedal pre Gipsy Television Ladislav Oračko. 

Oračkovci majú štyri deti. Najstaršia dcéra študuje právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. "Bol to jej sen a z mojej strany bola tá podpora lebo som videla, že je to jej cieľ - byť právničkou," povedala Anna Oračková. 

"Podľa mňa je dôležité, aby aj Rómovia boli právnici a aby mali takéto vzdelanie, aby teda ukázali majorite a ostatným členom spoločnosti, že na to máme a že sme rovnako kvalifikovaní ako oni," povedala budúca právnička Natália Oračková. 

Takýchto rodín, ako sú Oračkovci je na Slovensku veľa. Vo večerných správach ich ale neuvidíte. "Mojim cieľom bolo, aby sme svojou prácou dokázali zarobiť a zabezpečiť rodinu," dodal otec rodiny. Mama štyroch detí zároveň dodáva, že mať vzdelanie je v dnešnej dobe potrebné. "Aby z nich boli dobrí, vzdelaní ľudia."

Pozrite si reportáž.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.