24.02.2024 SPRÁVY

PLEŠIVEC: Róbert s družkou a siedmimi deťmi žije v jednej izbe.

Foto: Gipy Television

Niektorí obyvatelia Plešivca tvrdia, že žijú v katastrofálnych podmienkach. Bez vody, elektriny a kanalizácie. Obec deklaruje, že ich zlú životnú úroveň riešiť chce. Ľudia jej ale odkazujú, že na to čakajú už desaťročia. 

Obec Plešivec má viac ako 2 200 obyvateľov, z toho je približne 30 percent Rómov. Žijú v troch lokalitách. Jednou z nich je časť obce Vidová. Nachádza sa tam bytový dom, takzvaný kaštieľ, ktorý sme navštívili.

"Sedem detí mám, ženu a v tejto miestnosti žijeme," povedal nám Róbert Ikry, obyvateľka obce Plešivec.

Monika Gruliová sa nám zase sťažovala, že nemajú pitnú vodu, elektrinu, ani kanalizáciu. V kaštieli, ako bytový dom nazývajú domáci, žije 8 rodín. I keď v jeho blízkosti sa nachádza studňa, voda v nej vraj nie je pitná.

"Je tam veľa potkanov, to len na pranie a ešte ani prať sa v tom nedá. Musíme chodiť po vodu do dediny, aj keď chceme kúpať deti, tak tam musíme ísť," povedala pre Gipsy Television Monika Gruliová, obyvateľka obce Plešivec.

Podľa starostky obce si za to obyvatelia môžu sami. "To je už dlhodobý problém obce Plešivec, pretože títo obyvatelia nikdy neriešili bytovú otázku a bytovka, ktorú obývajú je vo vlastníctve fyzickej osoby, teda nie je vo vlastníctve obce," povedala Iveta Šušánová (nezávislá), starostka obce Plešivec.

Rómovia predtým bývali v inom bytovom dome, hneď oproti kaštieľu. Bytovka, ale zhorela a po požiari sa rodiny presťahovali do takzvaného kaštieľa. Obec chcela svojim obyvateľom pomôcť. Jej plány ale stroskotali.

"Sme tam urobili zmenu územného plánu. Odkúpili sme pozemky a následne sme dali vypracovať projektovú dokumentáciu pre 20 rodín a naša žiadosť bola ministerstvom vnútra zamietnutá," povedala starostka obce pre Gipsy Television.

Pozrite si reportáž.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.