19.06.2020 Zaujímavosti

Britské spoločnosti spájané s otroctvom budú financovať programy pre menšiny.

Foto: Sky news

Dve z najväčších britských spoločností prisľúbili finančnú podporu projektom pomáhajúcim menšinám. Urobili tak v období, keď sa ostrovná krajina snaží vyrovnať so svojou úlohou v obchode s otrokmi v minulosti.

Gigantická poisťovňa Lloyd's of London a rozsiahla sieť pubov Greene King dali prísľuby po tom, čo sa dostali do databázy spoločností spájaných s obchodom s otrokmi, ktorú vypracovala popredná britská vysoká škola University College London.

Sieť pubov založil v roku 1799 Benjamin Greene. Patril medzi 47.000 ľudí, ktorí dostali odškodné určené majiteľom otrokov, keď Britské impérium v roku 1833 zrušilo otroctvo. Greene sa vzdal troch plantáží v Západnej Indii (Karibiku) a odškodnili ho za to sumou rovnajúcou sa súčasným 500.000 librám čo je v prepočte 559- tisíc eur.

Databáza obsahuje tiež informáciu, že zakladateľ poisťovne Lloyd's Simon Fraser dostal 400.000 libier (447.000 eur) za to, že sa zriekol majetku v Dominike, ostrovnom štáte v Karibskom mori. V Británii a po celom svete sa začali protesty proti rasizmu a otrokárskej minulosti - konajú sa v rámci iniciatívy hnutia Na životoch černochov záleží.

Na začiatku protestov bolo 25. mája zabitie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom v americkom meste Minneapolis.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.