19.06.2020 Zaujímavosti

Britské spoločnosti spájané s otroctvom budú financovať programy pre menšiny.

Foto: Sky news

Dve z najväčších britských spoločností prisľúbili finančnú podporu projektom pomáhajúcim menšinám. Urobili tak v období, keď sa ostrovná krajina snaží vyrovnať so svojou úlohou v obchode s otrokmi v minulosti.

Gigantická poisťovňa Lloyd's of London a rozsiahla sieť pubov Greene King dali prísľuby po tom, čo sa dostali do databázy spoločností spájaných s obchodom s otrokmi, ktorú vypracovala popredná britská vysoká škola University College London.

Sieť pubov založil v roku 1799 Benjamin Greene. Patril medzi 47.000 ľudí, ktorí dostali odškodné určené majiteľom otrokov, keď Britské impérium v roku 1833 zrušilo otroctvo. Greene sa vzdal troch plantáží v Západnej Indii (Karibiku) a odškodnili ho za to sumou rovnajúcou sa súčasným 500.000 librám čo je v prepočte 559- tisíc eur.

Databáza obsahuje tiež informáciu, že zakladateľ poisťovne Lloyd's Simon Fraser dostal 400.000 libier (447.000 eur) za to, že sa zriekol majetku v Dominike, ostrovnom štáte v Karibskom mori. V Británii a po celom svete sa začali protesty proti rasizmu a otrokárskej minulosti - konajú sa v rámci iniciatívy hnutia Na životoch černochov záleží.

Na začiatku protestov bolo 25. mája zabitie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom v americkom meste Minneapolis.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.