28.08.2023 SPRÁVY

Rómovia, ktorí pracujú na obnove hradov v októbri neprídu o prácu.

Foto: Brekovský hrad

Dlhodobo nezamestnaní Rómovia z projektu obnovy kultúrneho dedičstva - Obnova hradov sa nemusia obávať o svoje pracovné miesta. Ministerstvo kultúry SR navýšilo rozpočet projektu o sumu vyše milión eur, čím garantuje pokračovanie projektu do konca roka.

Od mája 2022 sa realizuje ambiciózny projekt pod názvom "Ľudia a hrady". Cieľom projektu je zvýšiť zamestnanosť tých, ktorí žijú v marginalizovaných rómskych komunitách, a zároveň prispieť k obnove národného kultúrneho dedičstva. Hoci mal tento projekt končiť koncom októbra, nová finančná injekcia z ministerstva umožní jeho pokračovanie až do konca roka 2023.

Vďaka projektu "Ľudia a hrady" prebieha obnova 25 národných kultúrnych pamiatok po celom Slovensku, vďaka čomu našlo zamestnanie až 465 pracovníkov. Zamestnanosť v rámci projektu pokrýva náklady na hrubú mzdu, povinné odvody a ďalších 40% paušálnych nákladov, ktoré sú spojené s obnovou (napr. materiál, experti či pomôcky).

Zdrojom financovania projektu je Operačný program Ľudské zdroje, konkrétne z Prioritnej osi 5, zameranej na integráciu marginalizovaných rómskych komunít. Pôvodný finančný príspevok na projekt bol vo výške 8 196 696,62 €. Po novom navýšení bude celková suma pre projekt 9 284 517,27 €, čo znamená navýšenie o 1 087 821,65 €.

Táto novinka je vítanou správou pre všetkých pracovníkov zapojených do projektu a prinesie pozitívne výsledky nielen pre slovenské kultúrne dedičstvo, ale aj pre dlhodobo nezamestnaných Rómov, ktorí tak získavajú príležitosť na trvalé zamestnanie a rozvoj svojich profesijných zručností.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.