11.11.2020 SPRÁVY

Pápež prisľúbil očistenie cirkvi od sexuálneho zneužívania.

AP Photo/ Alessandra Tarantino

Pápež František v stredu prisľúbil očistenie rímskokatolíckej cirkvi od prípadov sexuálneho zneužívania.

Toto vyjadrenie prichádza len deň po tom, čo Vatikán zverejnil správu týkajúcu sa bývalého Theodora McCarricka, ktorého pápež začiatkom roka 2019 ako vôbec prvého kardinála prepustil z kňazského stavu v súvislosti so sexuálnym zneužívaním. 

Pápež pripomenul prípad exkardinála McCarricka počas stredajšej generálnej audiencie vo Vatikáne. Sexuálne zneužívanie cirkevnými hodnostármi označil pápež za zlo, ktoré musí byť vykorenené. Taktiež povedal, že sa modlí za obete bývalého kardinála McCarricka a myslí aj na všetky obete sexuálne zneužívania.

Vatikán vo svojej 450-stranovej utorňajšej správe vydanej na základe výsledkov interného vyšetrovania exkardinála McCarricka pripisuje podľa AP časť viny v súvislosti s týmto prípadom aj bývalému pápežovi Jánovi Pavlovi II. Ten v roku 2000 vymenoval McCarricka za washingtonského arcibiskupa a prijal McCarrickovo písomné vyjadrenie, v ktorom obvinenia odmieta.

V správe Vatikán ďalej viní aj vyšších duchovných predstaviteľov Spojených štátov, ktorí podľa neho neposkytli príslušným cirkevným miestam dostatok informácií ohľadne obvinení spojených s Theodorom McCarrickom.  František v stredu, naopak, bývalého pápeža Jána Pavla II. ocenil za to, že mladým ľuďom ukázal, čo to naozaj znamená byť slobodný. Zmienil sa o ňom v rámci pripomenutia stredajšieho dňa nezávislosti Poľska, odkiaľ Ján Pavol II. pochádzal.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.