11.11.2020 SPRÁVY

Pápež prisľúbil očistenie cirkvi od sexuálneho zneužívania.

AP Photo/ Alessandra Tarantino

Pápež František v stredu prisľúbil očistenie rímskokatolíckej cirkvi od prípadov sexuálneho zneužívania.

Toto vyjadrenie prichádza len deň po tom, čo Vatikán zverejnil správu týkajúcu sa bývalého Theodora McCarricka, ktorého pápež začiatkom roka 2019 ako vôbec prvého kardinála prepustil z kňazského stavu v súvislosti so sexuálnym zneužívaním. 

Pápež pripomenul prípad exkardinála McCarricka počas stredajšej generálnej audiencie vo Vatikáne. Sexuálne zneužívanie cirkevnými hodnostármi označil pápež za zlo, ktoré musí byť vykorenené. Taktiež povedal, že sa modlí za obete bývalého kardinála McCarricka a myslí aj na všetky obete sexuálne zneužívania.

Vatikán vo svojej 450-stranovej utorňajšej správe vydanej na základe výsledkov interného vyšetrovania exkardinála McCarricka pripisuje podľa AP časť viny v súvislosti s týmto prípadom aj bývalému pápežovi Jánovi Pavlovi II. Ten v roku 2000 vymenoval McCarricka za washingtonského arcibiskupa a prijal McCarrickovo písomné vyjadrenie, v ktorom obvinenia odmieta.

V správe Vatikán ďalej viní aj vyšších duchovných predstaviteľov Spojených štátov, ktorí podľa neho neposkytli príslušným cirkevným miestam dostatok informácií ohľadne obvinení spojených s Theodorom McCarrickom.  František v stredu, naopak, bývalého pápeža Jána Pavla II. ocenil za to, že mladým ľuďom ukázal, čo to naozaj znamená byť slobodný. Zmienil sa o ňom v rámci pripomenutia stredajšieho dňa nezávislosti Poľska, odkiaľ Ján Pavol II. pochádzal.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.