10.01.2018 SPRÁVY

KOŠICE: V kine Úsmev budú premietať dokumenty o aktívnych Rómoch.

foto K. N.

Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis predstaví v stredu 17. januára o 17.30 h v košickom kine Úsmev na podujatí UPre: Skutočne rómske odpovede, deväť dokumentárnych filmov košického autora Miša Hudáka.

Autor vo svojich krátkych filmoch zobrazil príbehy rómskych komunít zo stredného i východného Slovenska, ktoré sa rozhodli robiť niečo pre seba i pre druhých, a ktorých snahy tieto dve nadácie v uplynulých dvoch rokoch finančne podporili.

"Cieľom podujatia je prezentovať riešenia a aj ľudí, ktorí za nimi stoja. Svoj nápad sa nebáli realizovať, vzali veci do svojich rúk a pomohli. Išli s kožou na trh, čo nie je ľahké, veď vieme aké sú nálady vo vzťahu k Rómom v tejto krajine. Preto je potrebné šíriť hlavne dobré správy, aby sme vyvážili tie negatívne, ktoré o Rómoch médiá dávajú," uviedla riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.

Diváci uvidia podľa jej slov napríklad príbeh Eleonóry Liptákovej a Eriky Polgáriovej, učiteliek z Dobšinej ktoré v roku 2013 napísali vtedajšiemu ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi otvorený list o negatívnej situácii v rómskej komunite s ktorou sa nič nerobilo a jej problémy narastali.

"Tým najväčším problémom bol veľmi nízky vek mamičiek. Učiteľky sa v tom čase odpovede ani pomoci nedočkali a tak si založili občianske združenie Detstvo deťom. V rodinnom dome svojpomocne vlastnými silami vybudovali komunitné centrum. V našom programe sú už dva roky a majú úžasné výsledky," povedala Dittel.

Návštevníci si môžu pozrieť aj film o projekte z obce Kecerovce, v ktorej Rómovia vyrábajú brikety zo zberového papiera a používajú ich na vykurovanie. Okrem toho že majú v zime čím kúriť, znížila sa aj kriminalita v lese takmer na nulu, vysvetľuje Laura Dittel a predstavuje ďalší film.

Mišo Hudák vraví, že lepšiu vec doteraz nerobil. Zvolil si iný pohľad, nie stereotypy ponúkané televíziami v reportážach o rómskych komunitách.

"Nehľadali sme senzácie a nerobili instantnú publicistiku. V našich filmoch sme chceli nájsť príbeh a pozitívnu správu nielen o tom, že Rómovia vedia pracovať, ale aj to že nerómovia sú schopní spolupracovať s Rómami na rovnocennej úrovni," dodal Hudák.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Diana, princezná z Walesu, by sa dožila 60. narodenín.

Už v detstve bola britskou Lady, počas života sa stala princeznou z Walesu a zomrela ako "kráľovná ľudských sŕdc". Od narodenia princeznej Diany, jednej z najznámejších celebrít 20. storočia, uplynie vo štvrtok 1. júla 60. rokov.

Showbiz

ŠORTY: Mohol som mať strednú školu, mohol som sa slušne vyjadrovať. Vždy som bol pre nich Cigán.

Moderátor Šorty patrí k najvýraznejším hlasom slovenského éteru. V súčasnosti pôsobí v rádiu Európa 2. So skromného Zvolenčana je dnes aj úspešný spevák.