ČR: Vláda odkúpi areál bývalého koncentračného tábora za 450 miliónov korún.


foto Gipsy Television

Za odkúpenie areálu ošipárne pri obci Lety, na ktorého mieste stál v období druhej svetovej vojny koncentračný tábor pre Rómov, zaplatí vláda ČR 450 miliónov korún (17,6 milióna eur). Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz

V odkúpenom areáli by mal stáť pomník obetiam rómskeho holocaustu. Odkúpenie areálu kabinet premiéra Bohuslava Sobotku schválil už v auguste, avšak cenu odtajnil až teraz.

Zmluva o odkúpení areálu od súkromnej spoločnosti AGPI bude podľa českého ministra kultúry Daniela Hermana (KDU-ČSL) zverejnená v najbližšom čase. Po podpise zmluvy sa začne útlmová fáza, aby bolo 13 hál, v ktorých sa nachádza približne 13.000 ošípaných, prázdnych.

Zariadenie v Letoch bolo sprevádzkované v auguste 1940 ako takzvaný trestný pracovný tábor. Podobné zariadenie existovalo v Hodoníne pri Kunštáte.

V januári 1942 sa oba tábory zmenili na zberné, v auguste boli na oboch miestach zriadené koncentračné tábory. Odvtedy do mája 1943 prešlo táborom v Letoch 1308 Rómov, a to mužov, žien i detí, 327 z nich v ňom zahynulo a vyše 500 bolo prevezených do nacistického vyhladzovacieho tábora v Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku.

Z koncentračných táborov sa nevrátilo asi 600 rómskych väzňov. Podľa odhadov bolo nacistami zavraždených 90 percent českých Rómov.

Pozrite si reportáž, ktorú pred časom vyrobila Gipsy TelevisionPreskočiť reklamu


Neprehliadnite

GYPSY FEST: Takto vyzeral otvárací koncert najväčšieho rómskeho festivalu na Slovensku.
VIDEO: Film čierna mačka, biely korúc má 20 rokov.
Päťnásobný majster Európy Cibuľa dnes mieša maltu a farby.
VIDEO: Vrahovia Róma z Trebišova dostali doživotie.