23.09.2020 Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Ilustračné foto

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Najautentickejší kontakt s rómskou kultúrou sprostredkovali remeselné dielne tradičného kováčstva, tokárstva a podkúvania koní. "Návštevníkom ponúkajú ukážky tradičných nástrojov a výrobkov a predovšetkým príležitosť aktívne sa zapojiť do priameho procesu tradičnej výroby," vysvetlila Fedičová. Historický a etnografický prierez 700-ročným vývojom rómskych dejín na území dnešného Slovenska mapovala panelová výstava Z dejín Rómov na Slovensku.

"Zachytáva prvé písomné záznamy o rómskych osadníkoch na našom území, tradičný spôsob obživy, jedinečnú kultúru a tradície, proces etablovania v spoločnosti, ale aj temné obdobie vojnových udalostí a diskriminácie," dodala Fedičová.

Súčasťou podujatia bol aj koncert humenského zoskupenia Kapela Jána Budiho s cimbalovým a husľovým sprievodom. Podujatie sa uskutočnilo 20. septembra v skanzene Vihorlatského múzea. Podujatie finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.