23.09.2020 Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Ilustračné foto

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Najautentickejší kontakt s rómskou kultúrou sprostredkovali remeselné dielne tradičného kováčstva, tokárstva a podkúvania koní. "Návštevníkom ponúkajú ukážky tradičných nástrojov a výrobkov a predovšetkým príležitosť aktívne sa zapojiť do priameho procesu tradičnej výroby," vysvetlila Fedičová. Historický a etnografický prierez 700-ročným vývojom rómskych dejín na území dnešného Slovenska mapovala panelová výstava Z dejín Rómov na Slovensku.

"Zachytáva prvé písomné záznamy o rómskych osadníkoch na našom území, tradičný spôsob obživy, jedinečnú kultúru a tradície, proces etablovania v spoločnosti, ale aj temné obdobie vojnových udalostí a diskriminácie," dodala Fedičová.

Súčasťou podujatia bol aj koncert humenského zoskupenia Kapela Jána Budiho s cimbalovým a husľovým sprievodom. Podujatie sa uskutočnilo 20. septembra v skanzene Vihorlatského múzea. Podujatie finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Toto sú víťazi Roma Spirit 2021.

Ocenenie Roma Spirit 2021 získali nezisková organizácia Návrat, o.z., Bratislava, mesto Fiľakovo, boxer Viliam Tankó, spoločnosť PASELL SLOVAKIA s.r.o., redaktor Jozef Šivák a módny dizajnér Pavol Berky. O laureátoch ocenenia rozhodla medzinárodná Odborná porota.

Showbiz

VIDEO: Najväčšia dáma známych rómskych plesov sa po smrti dočkala pocty.

Oľga Holubová bola výraznou tvárou známych rómskych plesov, ktoré sa organizujú v Bratislave. Aj keď žila v britskom Londýne, na žiadnom nesmela chýbať. Po smrti sa dočkala pocty. Známa kapela jej zložila pieseň.