14.11.2023 SPRÁVY

Unikátna výstava Šarloty Bottovej oživuje príbehy rómskych spisovateľov.

Foto: EM Martin/ Reprofoto: Gipsy Television

V Etnografickom múzeu v Martine bol otvorený nový výstavný projekt, ktorý predstavuje diela Šarloty Bottovej, perspektívnej mladej umelkyne.

Táto výstava, pomenovaná "Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej," je venovaná portrétom rómskych spisovateľov, ktorých tvorba inšpirovala Bottovú. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo v súvislosti so Svetovým dňom rómskeho jazyka, ktorý si pripomíname 5. novembra. 

Táto výstava je zvláštna svojím spojením literatúry a výtvarného umenia, pričom Bottovej prístup je osobitý a inovatívny. V rámci expozície sú predstavené portréty desiatich rómskych autorov, ktorí majú významný podiel na kultúre a histórii Rómov na Slovensku. Medzi zobrazenými osobnosťami sú Zdenka Mahajová, Jozef Ravasz, Zlatica Rusová, Tera Fabiánová, Vladimír Oláh, Elena Lacková, Dezider Banga, Ján Šándor, Ľudovít Didi a Eva Plešková.

Bottovej práca zahŕňa nielen portréty známych osobností, ale aj ľudí z jej okolia, ktorí ju nejakým spôsobom inšpirovali. V súčasnosti experimentuje s akrylovými farbami a väčšími formátmi a venuje sa vybraným aspektom rómskej kultúry.

Výstava "Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej" bude v Etnografickom múzeu v Martine prístupná do 26. novembra 2023.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.