14.11.2023 SPRÁVY

Unikátna výstava Šarloty Bottovej oživuje príbehy rómskych spisovateľov.

Foto: EM Martin/ Reprofoto: Gipsy Television

V Etnografickom múzeu v Martine bol otvorený nový výstavný projekt, ktorý predstavuje diela Šarloty Bottovej, perspektívnej mladej umelkyne.

Táto výstava, pomenovaná "Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej," je venovaná portrétom rómskych spisovateľov, ktorých tvorba inšpirovala Bottovú. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo v súvislosti so Svetovým dňom rómskeho jazyka, ktorý si pripomíname 5. novembra. 

Táto výstava je zvláštna svojím spojením literatúry a výtvarného umenia, pričom Bottovej prístup je osobitý a inovatívny. V rámci expozície sú predstavené portréty desiatich rómskych autorov, ktorí majú významný podiel na kultúre a histórii Rómov na Slovensku. Medzi zobrazenými osobnosťami sú Zdenka Mahajová, Jozef Ravasz, Zlatica Rusová, Tera Fabiánová, Vladimír Oláh, Elena Lacková, Dezider Banga, Ján Šándor, Ľudovít Didi a Eva Plešková.

Bottovej práca zahŕňa nielen portréty známych osobností, ale aj ľudí z jej okolia, ktorí ju nejakým spôsobom inšpirovali. V súčasnosti experimentuje s akrylovými farbami a väčšími formátmi a venuje sa vybraným aspektom rómskej kultúry.

Výstava "Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej" bude v Etnografickom múzeu v Martine prístupná do 26. novembra 2023.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.