10.08.2020 SHOWBIZ

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Foto: E. Redžepová

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi. 

Esma Redžepová bola najpredávanejšou umelkyňou rómskeho pôvodu. Počas svojej hudobnej kariéry odohrala viac ako 29 tisíc koncertov. Podieľala sa na vydaní viac ako 500 platní. Držiteľkou je mnohých ocenení či zlatých, platinových albumov. Ten s názvom Gipsy Queen patrí k 20-tim najlepším albumom v histórii World music. Speváčkin najväčší hit Čaje Šukarije, ktorý zložila v 9-tich rokoch, sa objavil na soundtracku k filmu Borat.

Pri príležitosti jej nedožitých 77. narodenín jej manažérka, Vesna Gjorgjievska uviedla, "Ak ste boli ešte nažive, dnes by vám bolo 77-rokov. R.I.P. moja kráľovná, vždy mi budeš chýbať."

Rómska kráľovná, celým menom Esma Redžepova Teodosievska bola v roku 1976 vyhlásená v indickom Chandigarhe za kráľovnú rómskej hudby. V roku 1991 ju vo Frankfurte ocenili titulom Primadona európskeho spevu. Odborníci si všimli aj jej ľudskosť a v roku 2002 ju nominovali na Nobelovu cenu za mier. Macedónska speváčka sa popri speve venovala charite. Založila nadáciu, ktorá pomáhala sirotám, zdravotne postihnutým ľuďom, ale aj tým, ktorí nemajú finančné prostriedky na operácie, či dlhodobú liečbu.

Redžepova vystúpila raz aj na Slovensku.

Speváčku Esmu Reždepovú mohli vidieť Slováci v roku 2010. Vtedy vystúpila v Trebišove v rámci festivalu Gypsy Fest. Práve tam nám poskytla rozhovor, ktorý bol súčasťou dokumentárneho filmu o festivale. Speváčka mala byť jednou z hviezd Gypsy Festu v roku 2017. Vtedy aj plánovala ukončiť svoju dlhoročnú kariéru.

Pri príležitosti speváčkiných narodenín zverejnili jej poslednú pieseň.

"8. augusta v deň, keď sa narodila naša legenda Esma Redžepová, na jej počesť zverejňujeme jednu z piesní z našej spolupráce. S Esmou bola radosť spolupracovať. Dúfame, že sa vám bude páčiť," uviedla Vesna Gjorgjievska.

Pozrite si krátky rozhovor, ktorý nám
poskytla Esma Redžepová.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.