Barcelona, 29.09.2014 SPRÁVY

ŠPANIELSKO: Rómske ženy majú rovnaké problémy, ako tie naše!

foto Gipsy Television

"Majú voči nám predsudky, čelíme útokom, diskriminácii", zhodli sa na tom Rómky zo Španielska, Rumunska, Albánska, Talianska a Slovenska.

Kamira, tak sa volá španielska národná asociácia rómskych žien, ktorá organizovala medzinárodné stretnutie s názvom "We, Roma and ourselves". Na stretnutí sa hovorilo najmä o postavení rómskych žien, emancipácii, ale aj o diskriminácii, diverzite, anticiganizme a o situácii Rómov v Európe.

Problémy európskych Rómov sa podľa organizátora stretnutia Demetria Goméza veľmi neodlišujú. Všetci zauinteresovaní, ale konštatovali, že jedným z najväčších problémov menšiny je vytváranie negatívneho obrazu Rómov v médiách.

Stretnutia sa zúčastnili organizácie, ako Romani CRISS z Rumunska, IDEA ROM Onlus z Talianska, Drom Kotar zo Španielska, USHTEN z Albánska a Slovensko zastupovala Gipsy Television. 


“Vždy je dobré byť v rovnakom priestore s rómskymi ženami z iných krajín a počuť o ich skúsenostiach doma. Rozprávať spoločne o problémoch rómskych žien, pretože ty si na Slovensku, ja som v Španielsku, ale som si istá, že ty a ja máme rovnaké problémy,“ povedala pre Gipsy Television Patricia Caro, účastníčka stretnutia zo Španielska. Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.