POTVRDENÉ: Náboženstvo zmenilo na Slovensku 10 tisíc Rómov

foto TASR

Bratislava 13. októbra 2010 (Gipsy Television/Katarína Mrňová) - Unikátny výskum Ústavu etnológie SAV potvrdil, že Rómovia sa menia k lepšiemu pod vplyvom cirkvi. Pravdou však je, že tie najväčšie vyvíjajú málo aktivít smerom k etniku, ktoré je považované za jedno z najproblematickejších v Európe.

Cieľom výskumu bolo zistiť, ktoré cirkvi sa aktívne venujú Rómom na Slovensku a či sa pod ich vplyvom menia k lepšiemu. Výskum zistil, že ide o nesmierne veľkú zmenu v životoch Rómov. „Mení sa ich rodinný život, opúšťajú od tých návikov, ktoré majoritná spoločnosť vníma ako negatívne, začínajú byť aktívni pri hľadaní práce," pre Gipsy Television povedala Tatiana Podolinská, realizátorka výskumu.

 

Náboženstvo dosiahlo zrejme nemožné. Rómovovia dodžiavajúci desatoro zmenili spôsob života. Zlepšilo sa ich "gazdovanie". Výskum dokazuje, že ide o komplexnú zmenu a nie o frázy.

 

„Videli sme mnohé svedectvá u ktorých tá zmena reálne prebehla. Zároveň boli príkladmi pre susedov, pre ďalších členov komunity, ale aj pre nerómov," dodáva Tomáš Hrustič.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite