14.02.2020 SPRÁVY

Košičanka za sobáš s Pakistancom dostala 3 000 eur. Teraz jej hrozí 8-ročný trest.

Ilustračné foto myattorneyusa.com

Prípad siaha do roku 2015. Teraz už 28-ročná Košičanka vycestovala do Írska, kde uzatvorila sobáš s 37-ročným Pakistancom.Žili spolu iba formálne, on po svadbe požiadal o povolenie na pobyt v Írsku, ktoré mu aj bolo udelené. Ona dostala odmenu 3000 eur. Teraz je stíhaná na slobode a po dokázaní viny jej hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Ďalší  prípad, na ktorý polícia upozorňuje sa tiež týka východného Slovenska, konkrétne okresu Snina. Dnes 31-ročná Slovenka uzatvorila sobáš v roku 2012 na matrike v anglickom Bristole. Jej manželom sa stal 36-ročný občan Bangladéša. Hneď po sobáši dostala 1000 libier, či mala dostať viac, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Ako občan tretej krajiny tak mohol získať trvalý alebo prechodný pobyt na území Veľkej Británie alebo iného členského štátu EÚ. Úrady Veľkej Británie oň žiadal viackrát, do dnešného dňa mu nebol udelený. Aj táto Slovenska je stíhaná na slobode a hrozí jej rovnaký trest. Oba prípady rieši Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

"Opakovane upozorňujeme na riziká takéhoto sobáša. Vidina ľahko získaných peňazí je síce lákavá, ale treba myslieť aj na následky, v prvom rade, že je to trestný čin, za ktorý hrozí až osemročné väzenie," uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová s dôvetkom, že polícia takýmto prípadom venuje patričnú pozornosť.

Polícia upozorňuje, že takýto krok má aj dosah na občianskoprávne hľadisko. Sobáš sa nedá anulovať a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov SR. Neraz sa však stane, že cudzinci po sobáši zmiznú, a o to ťažšie a zdĺhavejšie je s dotyčným rozviesť sa. Účelové manželstvo je trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.