22.06.2020 SPRÁVY

Bulharsko opäť zavádza povinné rúška!

Bulharská vláda rozhodla, že v krajine od utorka znovu zavedú povinné nosenie rúšok na tvár v uzavretých verejných priestoroch. Oznámil to v pondelok bulharský minister zdravotníctva Kiril Ananiev.

K opatreniu došlo po tom, ako v Bulharsku zaznamenali dosiaľ najvyšší týždenný nárast počtu nakazených. Ananiev pred desiatimi dňami občanom nosiť rúška na takýchto miestach len odporúčal, nie však prikazoval. Povinné boli momentálne už len v prostriedkoch verejnej dopravy, lekárňach i zdravotníckych zariadeniach.

"Jediným zámerom opätovnej povinnosti nosiť rúška je ochrana zdravia a života bulharských občanov," uviedol Ananiev. Dodal, že ľudia by mali rúška nosiť v obchodoch, na športových podujatiach a tiež v kinách či divadlách. Povinné je zároveň dodržiavať odstup 1,5 metra.

Minister uviedol, že na futbalových štadiónoch bude môcť zápasy bulharskej ligy sledovať do 1000 fanúšikov. V sedemmiliónovom Bulharsku sa už otvorili reštaurácie, múzeá, knižnice, kiná, fitnescentrá i nákupné centrá, v ktorých musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia aj odstupy medzi ľuďmi.

V krajine však v uplynulom týždni zaznamenali 606 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je vôbec najvyšší týždenný nárast. Bulharsko dosiaľ zaevidovalo v súvislosti s novým koronavírusom celkovo 3905 prípadov nákazy a 199 úmrtí. "Údaje z minulého týždňa sú pre celú krajinu alarmujúce," uviedla starostka Sofie Jordanka Fandakovová. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.