FRANCÚZSKO: Vyhosťovanie Rómov je v súlade so zákonmi EÚ

foto AP/Bogdan Danescu/Mediafax

Paríž 25. augusta 2010 (TASR) - Francúzska politika vyhosťovania neprispôsobivých Rómov do ich vlasti je v súlade so zákonmi Európskej únie. Uviedlo to dnes francúzske ministerstvo vnútra. Ako sa ďalej píše v jeho vyhlásení, o zákonnosti či nezákonnosti vyhosťovania sa hovorilo na dnešnom stretnutí ministra vnútra Bricea Hortefeuxa a ministra imigrácie Erica Bessona s dvoma rumunskými predstaviteľmi.


Podľa ministerstva sa zdôraznilo, že princíp slobodného pohybu osôb, jedna zo základných slobôd EÚ, "sa nesmie používať ako ospravedlňovanie obchodovania s ľuďmi, prostitúcie a žobrania. Francúzska politika posielania (ľudí) späť do vlasti je v súlade so zákonmi Európskej únie". Účastníci stretnutia prisľúbili, že budú užšie spolupracovať, a dodali, že neveľký počet rumunských policajných predstaviteľov vo Francúzsku sa zvýši zo štyroch na 14. Hortefeux dnes pre rozhlasovú stanicu RTL uviedol, že kritizovanie krokov francúzskej vlády je "politickým táraním" a za rozhodnutím o vyhostení Rómov nie sú rasové predsudky. Dodal, že odstránili 117 táborísk a domov poslali 630 ľudí, pričom vyhostenie asi 300 ďalších sa očakáva koncom mesiaca.

 

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.