23.02.2017 SPRÁVY

VÝROČIE: Prežil pobyt v zaisťovacom tábore. Aj dnes, keď o tom hovorí plače!

foto: In Minorita, TASR, Gipsy Television

Pred 72 rokmi zavraždili 26 Rómov v zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom. Išlo o ľudí, ktorí boli chorí na týfus. Medzi zavraždenými bola aj žena v siedmom mesiaci tehotenstva.

Z 26 mŕtvych bolo 20 mužov, z toho jeden chlapec vo veku 15 - 16 rokov a 6 žien. Jedna z nich bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Z 26 zavraždených bolo zasiahnutých výstrelmi 18 ľudí. U viacerých to však neboli smrteľné rany. Pod nánosmi hliny sa totiž zaživa udusili.

Perzekúcia slovenských Rómov dosiahla svoj vrchol v rokoch 1944 až 1945. Bolo to najťažšie obdobie v živote rómskeho etnika počas 2. svetovej vojny. Na mieste Pracovného útvaru v Dubnici nad Váhom vznikol v novembri 1944 Zaisťovací tábor pre Cigánov. Zriadilo ho Ministerstvo národnej obrany a zaradilo ho medzi svoje zložky.

Väznených tam bolo aj viac ako 700 Rómov.

Zaisťovací tábor pre Cigánov bol na Slovensku jediný svojho druhu. Išlo o skutočný koncentračný tábor, do ktorého boli posielaní Rómovia z celého Slovenska i so svojimi rodinnými príslušníkmi. Počet Rómov bol zakrátko oveľa vyšší ako kapacita tábora. V decembri 1944 tam bolo viac ako 700 väzňov.

Smrť kosila najmä malé deti, ktoré ochoreli na zápal pľúc. Najvážnejšia ale bola epidémia škvrnitého týfusu. V priebehu januára 1945 zachvátila viacero zaradencov a nakazil sa aj jeden strážnik, čo vyvolalo nepokoje v tábore aj v blízkom meste. V tomto čase prevzali kontrolu nad táborom Nemci a rozhodli sa radikálne vyriešiť týfovú epidémiu. 23. februára 1945, pod zámienkou prepravy do nemocnice, naložili chorých na nákladné auto a odviezli do areálu miestnej zbrojovky, kde ich brutálne povraždili.


zdroj: romaholocaust.skPreskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".