Bratislava, 08.04.2016 SPRÁVY

MEDZINÁRODNÝ DEŇ RÓMOV: Si pripomenú takmer všade!

foto Gipsy Television

Najprestížnejšia hudobná škola sveta, Berklee College of Music v Bostone si po prvý raz vo svojej histórii uctí v spolupráci s Harvardskou univerzitou Medzinárodný deň Rómov.

Berklee College of Music pri tejto príležitosti pozvala do Spojených štátov amerických svojho absolventa, rumunského hudobníka Damiana Draghiciho. V rámci koncertu vystúpi aj český klavirista Tomáš Kačo, ktorý v súčasnosti študuje na najprestížnejšej hudobnej škole sveta.

"Oslovil ma prezident školy, aby som pripravil prvú polovicu koncertu, ktorá bude zložená z rómskych piesní zo Slovenska, Česka a Maďarska" pochválil sa hudobník na sociálnej sieti.

Medzinárodný deň Rómov bude oslavovať aj Bratislava, Praha či Budapešť. V Metropolách sa totiž uskutočnia viaceré podujatia. 

Ako vznikol Medzinárodný deň Rómov?

Tento dátum, čiže 8. apríla, určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako pamätný deň na prvé celosvetové stretnutie Rómov, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. 

Jeho účastníci sa dohodli na tom, že spoločne založia prvú medzinárodnú rómsku organizáciu - Internacional Romani Union. Zároveň sa dohodli aj na tom, že už nechcú, aby ich nazývali cigánmi. Preto požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného mena Róm, Rómovia a napokon sa prihlásili aj ku krajine svojho pôvodu, čiže k Indii, prijali rómsku vlajku a hymnu. MUDr. Ján Cibuľa bol jedným z iniciátorov historicky prvého Svetového kongresu Rómov v roku 1971.

Rómsku hymnu poznajú Rómovia pod viacerými názvami, napríklad “Gejľem, gejľem”, “Geľem, Geľem”, “Djelem, Djelem”, “Opre Roma”, či pod názvom “Romale, čhavale”. 

Jej melódia pochádza zo starobylej piesne, známej v Rumunsku a Srbsku, z prvej polovice 20. storočia. Rómska hymna často znie na stretnutiach aktivistov alebo pri oslavách práve Medzinárodného dňa Rómov.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Študenti nedostatkových profesií môžu získať štipendium 16 500 € na tri roky.

Budúci študenti, ktorí sa rozhodnú študovať nedostatkové profesie na vysokých školách, môžu získať štipendium 16.500 eur na tri roky. Vyplácané bude priebežne. Získať ho môže 400 študentov.

Showbiz

Útok múkou na Jana Bendiga bol podvod. Konštatuje to po vyšetrovaní pražská polícia.

Pražská polícia útok na speváka Jana Bendigova vyšetrovala. Dnes konštatuje, že to bol podvod. Spevákovi hrozí pokuta pre zbytočné vyšetrovanie.