VLÁDA: Splnomocnencom pre národnostné menšiny bude László Nagy

foto Most-Híd

Bratislava 13. júna 2012 (Gipsy Television) - Splnomocnencom vlády pre národnostné menšiny bude od štvrtka bývalý poslanec parlamentu László Nagy. Jeho vymenovanie odsúhlasila vláda. Meno je výsledkom dohody so stranou Most-Híd, v ktorej je Nagy členom predsedníctva.

„Keďže Most-Híd odmietol ísť do vládnej koalície, ako aj každá iná politická strana, nebolo možné obsadiť post podpredsedu vlády pre národnostné menšiny predstaviteľom z inej politickej strany," konštatoval predseda vlády SR Robert Fico. Preto Smer-SD pripravil mechanizmus, ktorý je podľa neho rovnocenný, lebo splnomocnenec bude mať prakticky rovnaké právomoci. Verí, že rozhodnutie bude vnímané ako ústretový krok. „Pán Nagy nebude len v úlohe splnomocnenca, ale sa mu zriaďuje aj úrad," povedal premiér. Na úrade vlády bude mať k dispozícii primeraný aparát ľudí.


Vláda chcela podľa Fica dať jasne najavo, že túto agendu dáva ľuďom, ktorí s ňou reálne žijú. „Preto sme nehľadali nejakého umelého kandidáta, ktorého by sme si my vymysleli, pretože takýto kandidát by bol ľahko spochybniteľný."


Splnomocnenec má podľa schváleného štatútu postavenie poradného orgánu vlády. Svoju činnosť bude koordinovať s vedúcim úradu vlády a príslušnými ministrami. Môže zriaďovať pracovné skupiny alebo komisie. Bude plniť úlohy v oblasti zachovania, rozvoja a podpory práv príslušníkov národnostných menšín a uskutočňovať systémové opatrenia na zlepšenie postavenia národnostných menšín. Má dbať o presadzovanie a dodržiavanie vnútroštátnych a medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti postavenia a práv príslušníkov národnostných menšín. Spolu s úradom vlády, ministerstvami a štátnymi inštitúciami bude navrhovať a realizovať opatrenia v oblasti zachovania, rozvoja a podpory práv príslušníkov národnostných menšín. Má podporovať rozvoj identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín, participáciu ich príslušníkov na riešení vecí verejných a dbať o skvalitnenie ich výchovy a vzdelávania.

 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.