30.11.2019 SPRÁVY

VIDEO: V občianskych hliadkach zväčša pracujú muži. V Sečovciach ale dozerajú na poriadok aj ženy!

Foto: Gipsy Television

Rómske občianske hliadky fungujú na Slovensku už päť rokov. Štát projekt spustil vďaka eurofondom, ktoré nám dala Európska únia na riešenie rómskej problematiky. Projekt neskôr premenovali na Miestnu občiansku poriadkovú službu.

Miestu občiansku poriadkovú službu (MOPS) mali ako prvý v obci Jarovnice na východnom Slovensku. „Tu v Jarovniciach budú pôsobiť štyri hliadky a budú mať celkom deväť členov. Očakávame od nich, že v prostredí, kde budú pracovať, sa zlepšia sa aj vzťahy medzi Rómami a majoritou," uviedol pred piatimi rokmi vtedajší štátny tajomník rezortu vnútra M. Saloň.

Prínosom MOPS je okrem zabezpečovania verejného poriadku aj v tom, že členovia sú vyberaní z radov komunity, ktorí sú v evidencii na úrade práce. Vďaka eurofondom tak vznikli nové pracovné miesta na určité obdobie.Kvalifikačnými predpokladmi na člena občianskej hliadky sú ukončené základné, stredné, prípadne vyššie vzdelanie, znalosť slovenského jazyka a čistý register trestov.

V obciach a mestách, kde žije od 80 do 300 Rómov môžu pracovať štyria členovia MOPS. Samospráva môže ale zamestnať až 12 členov, ale len vtedy, ak má tisíc a viac Rómov.

Zväčša na týchto pozíciách pracujú muži. V Sečovciach ale urobili výnimku a na poriadok tam dohliadajú aj ženy. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.