26.10.2020 SPRÁVY

Trebišovskí Rómovia budú mať odberné miesto priamo v osade.

Archívne foto

Obce a mestá sa pripravujú na plošné testovanie, ktoré by malo začať tento víkend. Napríklad v meste Trebišov budú mať 12 odberových miest.

Jedno odberové miesto bude priamo v tamojšej rómskej osade, v ktorej žije viac ako 5-tisíc ľudí. Odberové miesto bude v objekte základnej školy, ktorá sa nachádza na ulici Ivana Krasku.

Súčasťou odberového tímu budú vojaci, policajti, zdravotníci a administratívni pracovníci. Pomáhať im bude aj Miestna občianska poriadková služba. "Mierny nedostatok samospráva vníma v materiálno-technickom zabezpečení odberového miesta tak, ako to vyžaduje prevádzkový poriadok. Je však ešte otázne, či nejakú časť materiálneho vybavenia miestností zabezpečí štát zo Správy štátnych hmotných rezerv. Doteraz totiž mestu Trebišov neboli refundované finančné prostriedky vynaložené na dezinfekčné a ochranné pomôcky z prvej vlny pandémie koronavírusu," uviedla hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

Presná suma, ktorú musí samospráva na testovaciu akciu použiť, nateraz nie je vyčíslená, keďže jednotlivé požiadavky sa priebežne menia a dopĺňajú. "Už teraz však vieme povedať, že jej výška bude rádovo niekoľko tisíc eur. Finančné prostriedky bude mesto čerpať z vlastných zdrojov, tie by mali byť následne kompenzované vládou SR, respektíve príslušným ministerstvom," dodala Mištaničová.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.