Raslavice, 15.01.2016 SPRÁVY

RASLAVICE: Sú dobrým príkladom, ako zamestnať Rómov a zlepšiť infraštruktúru.

ilustračné foto internet

V obci Raslavice v okrese Bardejov zamestnali vlani 64 ľudí z radov nezamestnaných, z ktorých bolo 37 z rómskej komunity. Pracovali v obecných službách, ale aj v novozaloženom Obecnom podniku.

Samospráva dokázala získať na ich mzdy peniaze z úradu práce aj prostredníctvom projektov určených pre Rómov. Podarilo sa jej spojiť investičné projekty so zamestnávaním ľudí, ktorí sa nevedia uchytiť na trhu práce. Vďaka tomu si vylepšili infraštruktúru obce.

Za posledné obdobie tu boli úspešní vo viacerých projektoch. „Som rád, že sa nám podarilo v tejto obci postaviť komunitné centrum, zdravotné stredisko, investovať peniaze do životného prostredia a v týchto projektoch zamestnať aj prostredníctvom týchto verejných zdrojov 64 ľudí,“ povedal splnomocnenec Peter Pollák.

Ako uviedol na tlačovej besede, táto obec si vybrala ťažšiu cestu. Nenašla si skúsenú firmu, ktorá jej postaví škôlku na kľúč, ale zamestnala vlastných ľudí vrátane Rómov, ktorí by si inde prácu nenašli. Na výsledku sa ukázalo, že dokázali odviesť kvalitnú prácu. Čo by malo byť motiváciou aj pre iné samosprávy. Podobné programy a projekty zamerané aj na ľudské zdroje budú fungovať aj v novom programovom období, povedal Pollák. 


Starosta konkretizoval, že v Obecnom podniku zamestnali 31 ľudí, z toho 16 Rómov, ktorí sa venovali okrem stavebnej činnosti aj pestovaniu zeleniny na štyroch hektároch pôdy. Vypestovali mrkvu, petržlen a zemiaky, ktorými zásobovali školskú jedáleň a mohli časť produkcie aj predať. V tomto roku plánujú na desiatich hektároch pestovať aj ďalšie druhy zeleniny.


V stavebnej činnosti práve dokončili rekonštrukciu materskej školy, ktorú postavili na základoch bývalej škôlky. Prístavbou a nadstavbou ju kapacitne rozšírili na štyri triedy a 90 miest.

„Peniaze, ktoré sme dostávali z EÚ, nešli len na investície, ale mohli sme pri tom zamestnať aj ľudí a urobiť si tieto práce viac-menej svojpomocne. Podnik vznikol vlani v máji, prvých ľudí sme zamestnali od júla. Začali sme v areáli základnej školy, kde sme urobili asi 1000 metrov štvorcových plochy zámkovej dlažby. Následne sa zatepľovala hospodárska budova, prebiehala tu výmena okien a rekonštrukcia strechy,“
uviedol starosta Raslavíc Marek Rakoš.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Biely dom podporuje úplný zákaz TikToku. Čo to znamená pre Slovensko?

Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu TikTok na zdieľanie videí. Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Showbiz

Známe osobnosti vám prajú krásne Vianoce.

Známe osobnosti ako napríklad duo Mamuko Berci, pästiar František Tankó, speváčka Gitana, raper Boki či europoslancec Peter Pollák Vám, našim čitateľom a divákom, prajú krásne Vianoce. Pýtali sme sa ich aj nato, ako budú tráviť najkrajšie sviatky v roku.