NITRA: Štartuje III. ročník výstavy Farebný svet

ilustračné foto TASR

Bratislava 27. júna 2011 (Gipsy Television/ Daniela Strelková) - „Do uzávierky súťaže prišlo 115 výtvarných prác zo základných škôl, základných špeciálnych škôl a detských domovov. Dvadsať najlepších prác bude ocenených na otvorení výstavy, ktorá sa uskutoční už zajtra v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre," uviedla pre Gipsy Television Agnes Horváthová.  

Oboznámiť detských čitateľov s existenciou rómskej literatúry pre deti, priblížiť im túto časť rómskej kultúry a prostredníctvom súťaže motivovať rómske i nerómske deti k čítaniu literatúry a ku kresbám inšpirovaným rómskou literatúrou, to boli ciele výtvarnej súťaže Farebný svet. Súťaž už tretí rok usporiadalo občianske združenie Pro Futuro v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom a Krajským osvetovým strediskom v Nitre. Tento rok bolo spoluorganizátorom aj Rómske dokumentačné a informačné centrum.

 

„Podľa vyjadrení mnohých učiteľov nebolo ľahké dostať sa k rómskej rozprávke, či už v knižnici alebo na internete." Povedala o priebehu súťaže pre Gipsy Television jej koordinátorka Agnes Horváthová. „Súťaž má viac rozmerov. Je to dialóg medzi majoritou a rómskou národnostnou menšinou, zbližovanie detí i dospelých a predstavenie talentovaných detí. Tak ako majú Rómovia talent v hudbe, majú aj neobyčajne cítenie vo výtvarnom umení. Málo sa o tom vie a rodičia týchto detí nie vždy chcú alebo dokážu podporiť," vysvetľuje A Horváthová.

 

Do uzávierky súťaže prišlo 115 výtvarných prác zo základných škôl, základných špeciálnych škôl a detských domovov. Dvadsať najlepších prác bude ocenených na otvorení výstavy, ktoré sa uskutoční 28. júna 2011 v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Výstava bude otvorená do 8. júla 2011.

Najčítanejšie

Neprehliadnite