25.05.2020 SPRÁVY

Nevideli ste tieto nezvestné deti? Polícia po nich pátra dlhé mesiace.

Na fotografii sú nezvestné deti. Zdroj: PZ SR

V pondelok si pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí ľudia na celom svete pripomínajú stratené, nezvestné, týrané a zneužívané deti.

Na Slovensku bolo za rok 2019 nezvestných 1684 osôb pod 18 rokov. "Odbor pátrania Policajného zboru má výborné výsledky, čomu nasvedčuje 1546 vypátraných maloletých a mladistvých. Úspešnosť vypátrania bola tak minulý rok na hranici 91,8 percenta," uviedla polícia.

Deťom v ohrození sa dá pomôcť aj prostredníctvom Amber Alert, čo je medzinárodný systém fungujúci v mnohých krajinách. Jeho cieľom je o nezvestnosti či ohrozenosti dieťaťa informovať v emaile nielen médiá, ale aj ochotných občanov, ktorí sa zaregistrovali a chcú pomôcť.

"Do systému Amber Alert sa dostanú iba deti do 18 rokov, ktoré boli unesené, alebo je dôvodné podozrenie, že sa stali obeťou trestného činu, pričom sú bezprostredne ohrozené na živote a zdraví," uvádza polícia. Do systému sa nedostanú prípady rodičovských únosov, ani úteky tínedžerov z reedukačných centier. Systém je vyslovene zameraný na najnebezpečnejšie prípady, kedy je dieťa v reálnom ohrození života.

Marek Ščuka sa stratil ako dieťa. Nezvestný je takmer 10 rokov!

Polícia od septembra 2010 pátra po nezvestnom Marekovi Ščukovi, ktorý sa narodil 18. novembra 1993. Trvalý pobyt má v Arnutovciach, v okrese Spišská Nová Ves. Z domu odišiel 12. septembra 2010 s kamarátmi do obce Smižany. Odtiaľ sa však už nevrátil a do dnešného dňa sa neozval svojej rodine.

"V prípade polícia využila všetky dostupné metódy aj prostriedky pátrania, avšak doposiaľ s negatívnym výsledkom. Ak by ste mali akúkoľvek vedomosť o pohybe, prípadne pobyte nezvestného, kontaktujte 158," uviedla polícia.

 
Marek Ščuka má v súčasnosti 27 rokov.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.