19.07.2021 SPRÁVY

Americké príbehy nájdete aj na Slovensku! Doma niekedy nemali peniaze na autobus.

Foto: Gipsy Television

V rodine sa stávalo, že nemali doma ani drobné mince na autobus, preto nemohol ísť do školy. On chcel vykročiť z tohto začarovaného kruhu a podarilo sa mu to. Dnes je absolventom Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov Praha – Inštitútu v Bratislave, redaktorom, moderátorom, človekom, ktorého poznajú mnohí na celom Slovensku.

Už ste sa  postavili niekedy pred viac ako tridsať detí vo veku trinásť – pätnásť rokov s tým, aby ste zaujali ich pozornosť? Už ste niekedy videli a počuli, aké to je, keď v takej skupine vás chcú niektorí tromfnúť a každú chvíľu vás prerušujú, skáču vám do reči a predvádzajú sa pred ostatnými? Zaujať takúto skupinu je priam umenie. Organizátorom workshopu Multikultúra a ľudské práva, ktorý sa konal koncom júna tohto roku v Základnej škole v Bratislave – Podunajských Biskupiciach sa to podarilo. Pomohol im najmä hosť  podujatia,  redaktor a kameraman Róbert Hamburgbadžo. Aj tí najväčší frajeri počúvali príbeh chlapca, ktorý vyrastal na východnom Slovensku, ako najstarší zo šiestich súrodencov. V rodine sa stávalo, že nemali doma ani drobné mince na autobus, preto nemohol ísť do školy. On chcel vykročiť z tohto začarovaného kruhu a podarilo sa mu to. Dnes je absolventom Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov Praha – Inštitútu v Bratislave, redaktorom, moderátorom, človekom, ktorého poznajú mnohí na celom Slovensku.


Foto: FutuReg
Róbert ani nevedel poriadne, do čoho ide, keď ho oslovili, aby pracoval v Gipsy Television. Veľa času na prípravu nemal, hodili ho do hlbokej vody a musel plávať. Učil sa za pochodu. Neskôr dostal ponuku podieľať sa na výrobe rómskych národnostných magazínov pre RTVS. Popri práci v redakcii študoval a pracoval v celkom inej oblasti, aby si zarobil na štúdiá. Spomína na časy, keď nevedel, ako osloviť ľudí v osade, aby sa postavili pred kameru. Nedôverovali mu a boli skúpi na slovo. Dnes je situácia iná, Rómovia ho poznajú, dôverujú mu a on sa vždy teší na úprimné stretnutia s nimi.

„Práca redaktora je ťažká. Keď nakrútim reláciu, musím ju spracovať a často robím aj celý deň na polhodinovej relácii. Už som veľakrát rozmýšľal, že odídem, ale nás, rómskych redaktorov je málo a po mojom odchode by bolo ešte menej,“ rozpráva Róbert.  Práca redaktora národnostného vysielania rozhodne nepatrí medzi lukratívne platené profesie. Je to poslanie a človek, ktorú ju robí, musí mať v sebe nadšenie a vôľu pomáhať slabším ľuďom v situáciách, keď hovorí verejne aj v mene takýchto ľudí. Róbert bude najnovšie v RTVS moderovať talkshow s názvom Ahoj Romale. Relácia je určená rómskej mládeži a začne sa vysielať od septembra.

Organizátori boli radi, že si Róbert našiel čas. Predstavil sa totiž ako mladý muž s americkým príbehom – húževnatosťou a pevnou vôľou dosiahol to, čo málokto z jeho rovesníkov.

Poďakovanie organizátorov patrí aj vedeniu školy, ktoré vytvára priestor na multikultúrne a ľudsko-právne podujatia. Taktiež občianskemu združeniu FutuReg, ktoré realizovalo projekt Tolerancia aj na iných základných školách. Workshop bol podporený z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.