Trnava: Na Nádvorí ožil rómsky magický realizmus v podaní Viktora Horjána.


foto: ACEC

Životný príbeh Ľudovíta Didiho, pedagóga, politického väzňa, ktorý ako prvý slovenský Róm podpísal Chartu 77, ožil v trnavskom Kultúrnom centre Nádvorie, v priestoroch jeho coworkingu.

Životný príbeh Ľudovíta Didiho, pedagóga, politického väzňa, ktorý ako prvý slovenský Róm podpísal Chartu 77, ožil v trnavskom Kultúrnom centre Nádvorie, v priestoroch jeho coworkingu. Didiho knižná prvotina Príbehy svätené vetrom zachytáva príbehy ľudí s neľahkými osudmi zo široko rozvetvenej rodiny Róma Ondráša. Postavám, ktoré viac hladujú než hodujú, viac špekulujú než pracujú, vdýchne život herec Viktor Horján. 

Ľudovít Didi je laureátom ceny Roma Spirit in memoriam za rok 2014. Vyhlasovateľom ceny je Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá podujatie v Trnave pripravila. Jej riaditeľka Magdaléna Rothová uviedla, že tvorba i osobnosť autora "nás môže pobaviť a inšpirovať, ale i pomôcť spoznať sa a nájsť porozumenie nielen medzi Rómami a Nerómami".

Podľa literárneho vedca Ondreja Sliackeho sú Didiho Príbehy svätené vetrom jedným z najpôsobivejších moderných slovenských románov vypovedajúcich nemarginálnym spôsobom o osude marginalizovaného slovenského etnika. "Svoju strhujúcu výpoveď, skonkrétnenú do osudov Róma Ondráša a jeho širokej rodiny, podáva jedinečným tvorivým spôsobom, ktorý možno považovať za svojrázny rómsky variant magického realizmu," napísal.  

O tom, či je svet na Slovensku čierno-biely a o tom, aké príbehy si píše každý, návštevníkom porozprávali trnavská rodáčka a právnička rómskeho pôvodu Irena Biháriová a koordinátor trnavského komunitného centra Koburgovo Juraj Štofej. 
    Neprehliadnite

VIDEO: Štefan Vavrek zložil poslanecký sľub, nahradil Editu Pfundtner.
PREMIÉRA: Romaňi deka je od septembra späť!
VIDEO: Od ženy, ktorú priviezla záchranka do nemocnice žiadali 10 eur. Jej syn poplatok odmietol zaplatiť.
VIDEO: Pamätáte si na zabudnuté hviezdy sociálnych sietí?