28.10.2020 SPRÁVY

VIDEO: Zisťovali sme či sa rómski žiaci môžu vzdelávať dištančne.

Foto: Gipsy Television

Už dva dni sa žiaci druhého stupňa základných škôl vzdelávajú dištančne. Dôvodom sú opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Čo znamená dištančné vzdelávanie? Žiaci sú doma, majú internet a počítač alebo tablet. Prostredníctvom nich sú v spojení s učiteľkou. Prax je ale taká, že na Slovensku sú tri skupiny žiakov. Tí, ktorí majú doma internet a počítač. Tí, ktorí majú doma telefón s internetom, ale majú obmedzený počet dát a tretiu skupinu tvoria zase tí žiaci, ktorí doma nemajú ani internet, počítač a ani mobilný telefón s dátami.

Dištančné vzdelávanie si žiaci vyskúšali už počas prvej vlny pandémie. Inštitút vzdelávacej politiky zisťoval, ako to bolo v prípade rómskych žiakov. "Situácia bola kritická predovšetkým v školách s vysokým zastúpením žiakov a žiačok zo sociálne znevýhodneného prostredia a v špeciálnych základných školách. Podiel nezapojených detí a detí, ktoré sa neučili prostredníctvom internetu, bol v týchto školách niekoľkonásobne vyšší oproti priemeru iných škôl. Učiteľky a učitelia v týchto školách častejšie hlásili problémy súvisiace s diaľkovým vzdelávaním a riaditeľky a riaditelia týchto škôl častejšie uvádzali, že by v prípade opätovného uzavretia škôl potrebovali podporu najmä v oblasti sprístupnenia prezenčného vzdelávania pre vybrané skupiny žiakov a žiačok," uvádza sa v hodnotiacej správe inštitútu.

Študenti stredných škôl sa už takmer tri týždne vzdelávajú cez internet. Zisťovali sme, či aj oni majú rovnaký problém ako žiaci základných škôl.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.