30.08.2019 SPRÁVY

VIDEO: Pred polstoročím vznikla prvá rómska organizácia - Zväz Cigánov a Rómov.

Reprofoto: ČT

Pred pedesiatimi rokmi vznikla prvá rómska organizácia v bývalej Československej socialistickej republike. Zväz Cigánov a Rómov mal neskôr 8 a pol tisíc členov.

Pred polstoročím, 30. augusta 1969 sa v Brne stretli Rómovia na ustanovujúcom jazde Zväzu Cigánov a Rómov. Jeho cieľom bolo, aby štát Rómov uznal za národnostnú menšinu a aby mali svoje zastúpenie v rôznych orgánoch štátnej moci.

Zväz viedol Miroslav Holomek a do roku 1972 mal asi 8 a pol tisíc členov. Aj keď voči komunistickému režimu vystupoval lojálne, o rok nato štát organizáciu zrušil.

"Potom, na dlhú dobu, až do polovice 80. rokov sa Rómovia nemali možnosť prejaviť. Vzdelaní Rómovia to prežívali ťažko. Preto v tom období aj vďaka Perestrojke v Rusku (pozn. redakcie: Prestavba sovietskeho hospodárstva. Perestrojka sa skončila odchodom Michaila Gorbačova a vystriedal ju korporatívny kapitalizmus), ktorá uvoľnila spoločenské pomery, sa začali viac prejavovať," uviedla riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne Jana Horváthová. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite