17.11.2020 SPRÁVY

VIDEO: Aj Rómovia boli súčasťou Nežnej revolúcie. Vypočujte si najdôležitejšie fakty.

Foto: Gipsy Television

Pred novembrom 1989 museli mať Rómovia pri svojom mene napísane písmeno "C" ako Cigán. Až po roku 1991 boli na Slovensku uznaní za národnostnú menšinu. 

Označovanie rasy síce zo štatistík zmizlo, vznikli však stovky segregovaných osád. Ako sa Rómom žilo v socializme? Kde ich zastihla Nežná revolúcia a čo im prinieslo 30 rokov slobody?

Na otázky Jozefa Šiváka odpovedala Anna Koptová, ktorá bola v rokoch 1990-1992 poslankyňou SNR ČSFR, Jana Horváthová - riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne (Pozn. redakcie: Horváthovej otec, Karel Holomek bol poslancom ČNR ČSFR) a romista Arne Mann. Záznam z diskusie vznikol v roku 2019 počas otváracieho večera Gypsy Festu - najväčšieho rómskeho festivalu, ktorý sa na Slovensku organizuje od roku 2008.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.