17.11.2020 SPRÁVY

VIDEO: Aj Rómovia boli súčasťou Nežnej revolúcie. Vypočujte si najdôležitejšie fakty.

Foto: Gipsy Television

Pred novembrom 1989 museli mať Rómovia pri svojom mene napísane písmeno "C" ako Cigán. Až po roku 1991 boli na Slovensku uznaní za národnostnú menšinu. 

Označovanie rasy síce zo štatistík zmizlo, vznikli však stovky segregovaných osád. Ako sa Rómom žilo v socializme? Kde ich zastihla Nežná revolúcia a čo im prinieslo 30 rokov slobody?

Na otázky Jozefa Šiváka odpovedala Anna Koptová, ktorá bola v rokoch 1990-1992 poslankyňou SNR ČSFR, Jana Horváthová - riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne (Pozn. redakcie: Horváthovej otec, Karel Holomek bol poslancom ČNR ČSFR) a romista Arne Mann. Záznam z diskusie vznikol v roku 2019 počas otváracieho večera Gypsy Festu - najväčšieho rómskeho festivalu, ktorý sa na Slovensku organizuje od roku 2008.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.