17.11.2020 SPRÁVY

VIDEO: Aj Rómovia boli súčasťou Nežnej revolúcie. Vypočujte si najdôležitejšie fakty.

Foto: Gipsy Television

Pred novembrom 1989 museli mať Rómovia pri svojom mene napísane písmeno "C" ako Cigán. Až po roku 1991 boli na Slovensku uznaní za národnostnú menšinu. 

Označovanie rasy síce zo štatistík zmizlo, vznikli však stovky segregovaných osád. Ako sa Rómom žilo v socializme? Kde ich zastihla Nežná revolúcia a čo im prinieslo 30 rokov slobody?

Na otázky Jozefa Šiváka odpovedala Anna Koptová, ktorá bola v rokoch 1990-1992 poslankyňou SNR ČSFR, Jana Horváthová - riaditeľka Múzea rómskej kultúry v Brne (Pozn. redakcie: Horváthovej otec, Karel Holomek bol poslancom ČNR ČSFR) a romista Arne Mann. Záznam z diskusie vznikol v roku 2019 počas otváracieho večera Gypsy Festu - najväčšieho rómskeho festivalu, ktorý sa na Slovensku organizuje od roku 2008.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.