Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česko plní záväzky v boji proti nacizmu a rasizmu.

Foto internet

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na štruktúry Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aby v tejto súvislosti posúdili dianie v Česku. Podľa ruskej agentúry TASS to uviedol stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexander Lukaševič.

"Žiadame české orgány, aby dodržiavali medzinárodné záväzky, a to aj v oblasti boja proti rasizmu a neonacizmu," uvádza sa vo vyhlásení. Konštatuje sa v ňom, že "už nás neprekvapuje, že vedenie Európskej únie takéto porušovanie zamlčuje, rovnako ako v prípade radu ďalších členov EÚ. Vyzývame OBSE a jej špecializované štruktúry, aby zaujali principiálne stanovisko k tomu, čo sa v ČR deje".

Stály predstaviteľ upozornil OBSE na to, že v posledných rokoch sa prípady neonacizmu v Česku vyskytujú čoraz častejšie. Razí sa aj línia na marginalizáciu úlohy Červenej armády a heroizáciu nacistických spolupáchateľov. Lukaševič vo svojom vyhlásení pripomenul viaceré prípady, keď boli odstránené pamätníky či pamätné tabule na počesť oslobodenia krajiny či tých-ktorých miest. Mnohé ďalšie podobné objekty sa stali terčom opakovaných útokov vandalov.

Vo vyhlásení sa tiež spomína, že špecializované štruktúry na ochranu ľudských práv v rámci OSN, najmä Výbor pre odstránenie rasovej diskriminácie, zaznamenávajú v Česku aj šírenie rasistických stereotypov a predsudkov voči menšinovým skupinám, a to najmä prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Terčom týchto prejavov sú podľa Lukaševiča najmä žiadatelia o azyl, utečenci, Rómovia a Židia. Rusko v tejto súvislosti vyjadrilo znepokojenie aj nad úlohou médií v tomto procese.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.