21.07.2020 SPRÁVY

Maďarsko pred 16 rokmi prehralo v Štrasburgu spor so zbitým Rómom.

Archívne foto

Štrasburský Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Maďarskú republiku pre neľudské policajné zaobchádzanie v prípade Balogh verzus Maďarsko. Verdikt padol presne pred 16 rokmi. Článok je súčasťou cyklu Historický kalendár.

V zmysle rozhodnutia musel štát zaplatiť majetkové odškodnenie vo výške 4.000 eur, ďalej morálne odškodnenie 10.000 eur a ďalších 3.000 eur za vzniknuté výdavky.

Žalobcu rómskeho pôvodu podozrievala polícia z krádeže poukazov na uhlie. V roku 1995 ho vzali do vyšetrovacej väzby, kde ho pri vypočúvaní viackrát policajt udrel do tváre. Štyria svedkovia dosvedčili, že z policajnej stanice odchádzal s červenou, napuchnutou tvárou.

Mužovi podľa zistení európskych sudcov praskol ľavý bubienok, čo podľa súdneho znalca spôsobili údery namierené práve na tvár. Súd poukazujúc na skutočnosť, že maďarská vláda nezistila dostatočným spôsobom, že uvedené zranenie získal podozrivý inde, ako pri neľudskom zaobchádzaní pri výsluchu, odsúdil Maďarsko za porušenie Európskej dohody o ľudských právach, ktorá zakazuje ubližovanie a neľudské zaobchádzanie.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.