Bratislava, 29.07.2015 SPRÁVY

BRATISLAVA: Dnes začína Gypsy Fest, najväčší rómsky festival.

Priaznivci rómskej kultúry sa už po 8-krát môžu tešiť na svetový rómsky festival Gypsy Fest. Ten štartuje v hlavnom meste už dnes.

Organizátori festivalu pripravili pre návštevníkov zaujímavý program. Otvárací večer sa bude niesť v duchu rómskych tradícií. Na Novej scéne, v štúdiu Olympia sa totiž uskutoční rekonštrukcia rómsko-nerómskej svadby. Organizátori sľubujú, že divavelné predstavenie bude plné tradičnej rómskej hudby, emócií a skvelých hereckých výkonov.

“Ako má rómska svadba vyzerať sme konzultovali s romológom profesorom Lužicom, ktorý nám vypracoval odborné usmernenie. Potrebovali sme ho pretože rómske zvyky boli v minulosti v každom kraji troche iné,” povedal riaditeľ festivalu Jozef Šivák.

V predstavení sa objavia aj herecké legendy, ako napríklad Milka Zimková z kultového filmu Pásla kone na betóne. “Keď sme ich požiadali o to či by náš divadelný projekt nepodporili, okamžite s tým súhlasili a to aj bez nároku na honorár čo si veľmi vážime. Pre nás je totiž dôležité, aby sa do Gypsy Festu zapájali  verejnosťou akceptované osobnosti. Len vďaka ním sa nám môže podariť zmeniť stereotypný, negatívny pohľad na Rómov,” vysvetlil Šivák. V predstavení si zahrá aj rómska mládež z osád, ktorá sa zároveň zúčastní aj na divadelnom workshope - Roma Theatre Workshop.


Gypsy Fest pokračuje vo štvrtok podujatím s názvom Rómovia ako ich nepoznáte. Na Hlavnom námestí budú prezentovať svoju prácu rómski vojaci, policajti, zdravotné sestry či zdravotní asistenti. O 20-tej hodine na tom istom námestí sa uskutoční veľkolepá tanečno-spevácka show s názvom Gipsy Baron.

Festival vyvrcholí v piatok. O 13-tej hodine sa Bratislavčania a turisti môžu tešiť na pestrofarebné defilé. Rómski umelci prejdú v tradičných rómskych krojoch a s hudobnými nástrojmi historickým centrom Bratislavy. Na všetky podujatia je vstup voľný.

8. ročník Gypsy Festu ukončí 2-hodinový galaprogram, na ktorom vystúpia viaceré známe kapely zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Švédska. Hlavnou hviezdou koncertu je nemecký spevák Ricardo Kwiek, ktorého poznajú Rómovia na celom svete.

World Roma Festival - Gypsy Fest sa u nás organizuje od roku 2008. Doteraz na ňom vystúpili umelci zo 17-tich krajín sveta. O festivale informovala aj prestížna spravodajská televízia CNN. Gypsy Fest patrí k štyrom najväčším rómskym festivalom na svete.

Podujatie financuje Úrad vlády SR, program Kultúra národnostných menšín 2015, Ministerstvo kultúry, program pre znevýhodnené skupiny a Bratislavský samosprávny kraj. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.