NEMECKO: Odhalili pomník rómskym a sintským obetiam nacistov

foto DPA

Berlín, 24. október 2012 (Gipsy Television/DPA) - Pamätník stovkám tisícov Rómov a Sintov, ktorí sa stali obeťami nacistického režimu, odhalili dnes v Nemecku. Informovala o tom agentúra DPA. Dlho odkladaný pomník, tmavá kruhová nádrž vody s podstavcom v strede, sa nachádza blízko berlínskeho pamätníka židovským obetiam holokaustu a pomníka homosexuálom zabitých v Tretej ríši.

Slávnostný prejav predniesla nemecká kancelárka Angela Merkelová priamo na mieste, neďaleko nemeckého parlamentu. Slovo dostal aj Zoni Weisz, ktorý holokaust prežil. Historici uvádzajú, že nacisti počas svojej vlády zavraždili 220.000-500.000 Rómov, Sintov a iných európskych kočovníkov. Považovali ich za menejcennú rasu. Niektorí zahynuli počas masakier, iní v koncentračných táboroch.


Nemecko s vybudovaním pamätníka na žiadosť Ústrednej rady nemeckých Sintov a Rómov súhlasilo už pred 20 rokmi. Zdržanie projektu spôsobili spory o návrhu, cene, ale aj technické chyby počas výstavby. Izraelský umelec Dani Karavan, autor pomníka, použil tmavú nádrž ako symbol smrti a straty, ale aj znovuobjavenie života, uvádza DPA.

 

Pozrite si video, ktoré nakrútila BBC

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.