FRANCÚZSKO: Pokračuje v deportáciách

ilustračné foto AP

Paríž/Bratislava 8. novembra 2010 (Gipsy Televisison/Katarína Strelková) - Viac ako päť tisíc rumunských a takmer 700 bulharských Rómov prijalo finančnú kompenzáciu a vrátilo sa do svojich krajín.

Paríž dáva 300 eur na jedného dospelého človeka a 100 eur na jedno dieťa rodinám, ktoré súhlasia s návratom do svojej vlasti. Túto taktiku kritizujú ľudsko-právne skupiny ako formu úplatku. Iný smer kritiky hovorí, že je to vlastne platená dovolenka, ktorá Rómom navyše umožní kúpiť si spiatočný lístok do Francúzska. Minister Besson médiám oznámil, že francúzske úrady nútene vrátili do krajiny pôvodu 1476 Rumunov a 227 Bulharov. Ako občania EÚ majú občania Rumunska a Bulharska samozrejme právo vrátiť sa do Francúzska, či inam, kedykoľvek chcú.

 

Podľa ministra Bessona nebol rok 2010 zatiaľ štatisticky v oblasti repatriácií ničím výnimočným, aj keď priznal „zrýchlenie" vyhosťovaní rumunských „nomádov" v auguste a septembri. Zmena slovníka sa vysvetľuje ako zmena v taktike po silnej kritike Európskej komisie za diskrimináciu Rómov pri realizácii repatriácií. Besson hovoril o vyhostených len podľa ich národnosti a za použitia slova „nomád", ktoré vypovedá o spôsobe života, nie o etnicite.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.