VIDEO: Aj Rómovia bojovali za slobodu počas Slovenského národného povstania!


foto: rodina I. Horvátha

Slovensko si tento rok pripomína 74. výročie Slovenského národného povstania. Svoje životy riskovali v boji za slobodu aj mnohí Rómovia. Verejnosť ale o týchto hrdinoch veľa nevie.

Jedným z nich je napríklad Anton Facuna, ktorý od októbra 1941 pôsobil v delostreleckom pluku v Ružomberku. Facuna bojoval aj na východnom fronte. Po návrate na Slovensko, v roku 1943, bol pridelený k technickej brigáde do Talianska. Tam sa ale pridal k partizánom, konkrétne ku skupine s názvom Rinoldo.

Hovorí sa dokonca aj o tom, že podobnú skupinu viedol Róm, partizán Oračko, ktorý pochádzal z Chmeľova. O rómskych hrdinoch v roku 2016 informoval aj portál sme.sk. Konkrétne išlo o Antóniu Pustajovú z osady Pusté v Čiernom Balogu. Ľuďom, ktorých nacisti zatvorili do miestnej školy nosila jedlo spolu s nerómskou kamarátkou. 


Vlani zase portál aktuality.sk informoval o Imrichovi Horváthovi, ktorý bojoval počas vojny v troch armádach. Prežil zajatie aj deportácie v Nemecku. Horváth taktiež bojoval na Dukle, prežil uväznenie v koncentračnom tábore, s Američanmi pomáhal oslobodzovať Česko.


„Dokazuje to, že Rómovia sa rovnako zaslúžili o záchranu Česka a Slovenska a záchranu ich vlasti,” uviedol pre Aktuality.sk Markus Pape, nemecký novinár žijúci v Prahe. Pape sa dlhodobo venuje témam rómskeho holokaustu.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

C. Buckingham nechce šaty od známych návrhárov. Zverila sa do rúk rómskym krajčírkam.
Toto musíte počuť! Ďalší Róm zahviezdil v belgickom The Voice.
VIDEO: Zlato a róby za tisíce! Poďte sa s nami pozrieť na rómsky rezprezentačný ples.
KOŠICE: Na Luníku IX by mohli postaviť nové bytovky.
banner