Prezident A. Kiska udelil štátne vyznamenania trom Rómom.


Prezident SR každoročne udeľuje štátne vyznamenania výnimočným osobnostiam našej krajiny, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj alebo reprezentáciu Slovenska.

Štátne vyznamenanie udelil prezident SR Andrej Kiska trom rómskym osobnostiam. Vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy dostala bývalá splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová, ktorá sa 30 rokov venuje rómskej problematike.

Pribinov kríž I. triedy zase prezident udelil Romanovi Patkolóvi za mimoriadne zásluhy v oblasti kultúry, interpretačného umenia. Patkoló patrí k najmladším profesorom hudby v Európe.

Šéfke organizácie In Minorita Zuzane Kumanovej, ktorá sa dlhodobo venuje problematike rómskeho holokaustu, prezident taktiež udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Prezident SR Andrej Kiska celkovo ocenil 30 osobností.

 

Rad Ľudovíta Štúra je určený občanom SR za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody. Tiež za ochranu, obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky, mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, rozvoj v oblasti hospodárstva, územnej samosprávy, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia, športu a v sociálnej oblasti alebo za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Pribinov kríž zase udeľujú tým Slovákom, ktorí za zaslúžili o mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj, sociálny rozvoj alebo kultúrny rozvoj.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

VIDEO: Čašník si splnil sen. Na oslavu pozval známe osobnosti!
VIDEO: Film Ľoľi paradička je o zbližovaní a tolerancii, tvrdí jeho režisér.
A. Ravasz tvrdí, že Most-Híd nemôže predbežné výsledky hodnotiť pozitívne.
Andrej Kiska odovzdal palác novej prezidentke SR Zuzane Čaputovej
banner