Parlament v prvom čítaní schválil predškolskú výchovu pre všetky deti.


Ilustračné foto

Poslanci Národnej rady posunuli návrh na zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre každé dieťa vo veku 5 rokov do druhého čítania. Zákon môže byť schválený vo finálnej podobe na júnovej schôdzi parlamentu.  

Na Slovensku je počet detí navštevujúcich materské školy vo veku od 3 do 5 rokov nízky. V okruhu marginalizovaných komunít iba každé tretie dieťa sa vie zúčastniť takejto výchovy. V okolitých krajinách EU je povinná predškolská výchova osvedčenou praxou, a má veľmi pozitívny integračný účinok.

„Som nesmierne rád, že si túto tému po vláde osvojili aj poslanci, vnímam to ako ďalší krok v našom trojročnom úsilí dostať každé dieťa do škôlky. Moje hlavné ciele sa nezmenili, stále si myslím, že je potrebné podporiť vzdelávanie detí z marginalizovaných rómskych komunít, najmä na predprimárnej úrovni. V krajine, ako Slovensko, to považujem za absolútny základ dobrého školského systému,“ uviedol Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.


Poslanec NR SR, Štefan Vavrek, hodnotí tento krok aj z pohľadu praxe, ako bývalý učiteľ. Považuje toto opatrenie za kľúčové. „O povinnej škôlke sa rozprávalo už veľmi dlho a teraz ideme konečne urobiť prvý krok. Odmietam, aby niekto rómske deti znevažoval, využíval a vytĺkal si z toho politické body. V mojom okolí robia rodičia pre svoje deti všetko čo je v ich silách.  Toto opatrenie im ich úsilie uľahčí. Konečne budú mať naše deti miesto v škôlke a budú tak mať lepšie podmienky ako mali doteraz. Ďakujem, všetkým, ktorí návrh podporovali a tiež všetkým poslancom a poslankyniam, ktorí za návrh hlasovali,“ uviedol poslanec Vavrek.

Podľa splnomocnenca je potrebné vyriešiť aj kapacitu škôlok, a to dostupnými európskymi aj štátnymi zdrojmi. Dodal, že úlohou samospráv je myslieť možno na dlhšie obdobie, ako je to volebné a to v záujme podpory mladých rodín. O samotných deťoch nehovoriac. Primátor a poslanec NR SR, Peter Antal si myslí, že samosprávy, ktoré pristupujú k práci zodpovedne, nebudú mať problém so splnením povinnosti v rámci zabezpečenia či rozšírenia existujúcich kapacít.Neprehliadnite

VIDEO: Na východnom Slovensku sa deti s rodičmi učia záhradníčeniu.
OSTRAVA: Dávid sa vydával za vešticu Editu. Ľudí pripravil o viac ako 77 tisíc eur.
Bývalá splnomocnenkyňa a šéfka ústavu poslali Ficovi jasný odkaz! Šéf Smeru sa tomu nepoteší.
Maďarský spevák LL Junior zajtra pochová svojho syna. Zomrel pri autonehode.
banner