05.03.2020 SPRÁVY

VIDEO: Rómovia zo Sačurova žijú v chudobe. Vodu pili aj z potoka.

Foto: Gipsy Television

Obec Sačurov sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Vranov nad Topľou. Podľa Atlasu rómskych komunít z vlaňajšieho roka tam žije takmer tisíc Rómov.

Obec Sačurov má podľa Atlasu rómskych komunít 2400 obyvateľov. 40 percent z nich tvoria Rómovia. Väčšia časť týchto obyvateľov žije ale na okraji obci. 

Rómovia v tamojšej osade bývajú v bytovkách a domoch. Keďže nemajú dostatočné vzdelanie, nájsť si prácu je pre nich problém. Ľudia sa sťažujú aj na podmienky v ktorých žijú. Často si ale zato môžu sami. V osade je veľa maloletých detí, ktoré devastujú okolie. Tvrdia to samotní Rómovia - obyvatelia Sačurova.


Pani Lukáčová donedávna používala na varenie vodu z potoka.
Rómovia momentálne používajú vodu zo studne. Bola ale pri nej tabuľa - voda nie je pitná.

Ľudia ale chcú žiť v lepších podmienkach a volajú po zmene. Deklarujú, že ak by sa zmenila ich situácia, čiže ak by mali lepšie bývanie, vodov a alektrinu, aj ich spôsob života by bol iný, lepší. Ľudia sa nebránia aj vyšším poplatkom za služby.

V Sačurove nakrúcal Róbert Hamburgbadžo.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Toto sú víťazi Roma Spirit 2021.

Ocenenie Roma Spirit 2021 získali nezisková organizácia Návrat, o.z., Bratislava, mesto Fiľakovo, boxer Viliam Tankó, spoločnosť PASELL SLOVAKIA s.r.o., redaktor Jozef Šivák a módny dizajnér Pavol Berky. O laureátoch ocenenia rozhodla medzinárodná Odborná porota.

Showbiz

VIDEO: Najväčšia dáma známych rómskych plesov sa po smrti dočkala pocty.

Oľga Holubová bola výraznou tvárou známych rómskych plesov, ktoré sa organizujú v Bratislave. Aj keď žila v britskom Londýne, na žiadnom nesmela chýbať. Po smrti sa dočkala pocty. Známa kapela jej zložila pieseň.