20.05.2020 SPRÁVY

Viaceré rómske osady sú v nebezpečnej blízkosti pri legálnych skládkach odpadu.

Ilustračné foto

Viaceré rómske osady sa nachádzajú v nebezpečnej blízkosti od legálnych skládok odpadu. Upozorňuje Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií. 

Slovenská norma platná od roku 2004 hovorí, že oficiálna skládka odpadu musí byť od obydlí vzdialená minimálne 500 metrov. Problémom sú ale skládky, ktoré vznikli pred platnosťou tejto legislatívy.

Podľa výpočtov Inštitútu pre environmentálnu politiku minimálne 4 800 ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít žije v rizikovej zóne čiže v blízkosti legálnej skládky odpadu. "Týka sa to v prvom rade skládky Košice-Myslava, v ktorej okolí je sídlisko Luník IX. Jeho obyvatelia tvoria najväčšiu časť obyvateľov žijúcich v okolí tejto skládky," uvádza Útvar hodnoty za peniaze.

Ďalším príkladom je skládka v Martine. V jej tesnej blízkosti je segregovaná osada s vyše 300 obyvateľmi. Osada je značne vzdialená od iných mestských častí.

Inými skládkami, ktoré sú situované v blízkosti segregovaných rómskych obydlí, sú skládky v Spišskej Novej Vsi, Veľkých Ozorovciach v okrese Trebišov a v Kozárovciach v okrese Levice. Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií upozorňuje, že nelegálnych skládok odpadu v blízkostí rómskych osád môže byť v skutočnosti podstatne viac.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.