20.05.2020 SPRÁVY

Viaceré rómske osady sú v nebezpečnej blízkosti pri legálnych skládkach odpadu.

Ilustračné foto

Viaceré rómske osady sa nachádzajú v nebezpečnej blízkosti od legálnych skládok odpadu. Upozorňuje Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií. 

Slovenská norma platná od roku 2004 hovorí, že oficiálna skládka odpadu musí byť od obydlí vzdialená minimálne 500 metrov. Problémom sú ale skládky, ktoré vznikli pred platnosťou tejto legislatívy.

Podľa výpočtov Inštitútu pre environmentálnu politiku minimálne 4 800 ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít žije v rizikovej zóne čiže v blízkosti legálnej skládky odpadu. "Týka sa to v prvom rade skládky Košice-Myslava, v ktorej okolí je sídlisko Luník IX. Jeho obyvatelia tvoria najväčšiu časť obyvateľov žijúcich v okolí tejto skládky," uvádza Útvar hodnoty za peniaze.

Ďalším príkladom je skládka v Martine. V jej tesnej blízkosti je segregovaná osada s vyše 300 obyvateľmi. Osada je značne vzdialená od iných mestských častí.

Inými skládkami, ktoré sú situované v blízkosti segregovaných rómskych obydlí, sú skládky v Spišskej Novej Vsi, Veľkých Ozorovciach v okrese Trebišov a v Kozárovciach v okrese Levice. Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií upozorňuje, že nelegálnych skládok odpadu v blízkostí rómskych osád môže byť v skutočnosti podstatne viac.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Francúzske reštaurácie vymysleli ochranné štíty pre zákazníkov.

Reštaurácie vo Francúzsku sa pripravujú na opätovné otvorenie. Aj v tejto krajine prevádzky musia dodržiavať hygienické opatrenia. 

Showbiz

Kam sa vytratila obľúbená moderátorka? Výrazná zmena imidžu a...

Linda Horváthová patrí obľúbeným tváram Gipsy Television. Jej relácia zo sveta showbiznisu - Romano dživipen má skvelú sledovanosť v mnohých krajinách Európy.