15.02.2020 SPRÁVY

HISTORICKÝ KALENDÁR: Pred 20 rokmi polícia vyšetrovala údajných organizátorov exodu slovenských Rómov.

Foto: ČSA

Dnes je to presne 20 rokov čo rakúska spravodajská agentúra APA zverejnila informáciu, že slovenská polícia začala vyšetrovanie proti osobám a organizáciám, ktoré sa počas posledných mesiacov podieľali na organizovaní masového odchodu slovenských Rómov  do zahraničia. 

Niekoľko osôb, ktoré mali v prípade vystupovať ako svedkovia, mali  úzke prepojenie na Rómsku inteligenciu za spolunažívanie (RIS), informovala 15. februára 2000 rakúska tlačová agentúra APA. Prvý podpredseda RIS Tibor Loran podrobil postup polície ostrej kritike.

V reakcii na zvýšený prílev slovenských žiadateľov rómskeho pôvodu o azyl zaviedla Veľká Británia, Írsko, Dánsko, Nórsko a Fínsko vízovú povinnosť pre občanov Slovenska. Predstavitelia slovenskej vlády v minulosti už viackrát vyslovili podozrenie, že rómsky exodus má špekulatívny charakter.

Zástupcovia rómskych organizácií naopak tvrdili, že migrácia Rómov do krajín západnej Európy nevyplývala z ekonomických dôvodov, ale z prenasledovania a diskriminácie na Slovensku.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.