02.09.2019 SPRÁVY

VIDEO: Hanlivo sa vyjadroval o Rómoch, teraz môže prísť o poslanecký mandát.

Prevzaté TASR

Najvyšší súd SR bude v utorok rozhodovať o kauze extrémistických výrokov poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS).

Najvyšší súd bude v utorok rozhodovať o kauze extrémistických výrokov poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS). Špecializovaný trestný súd ho uznal vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. V prípade potvrdenia rozsudku príde Mazurek podľa ústavného právnika z Právnickej fakulty Univerzity Komenského Mareka Domina o poslanecký mandát. 

V prípade právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin poslanca zaniká mandát automaticky, uviedol pre TASR Domin s odvolaním sa na Ústavu SR. Spomínaný trestný čin je podľa neho úmyselný, čím by jeho právoplatné odsúdenie teda znamenalo stratu mandátu. To by podľa Domina znamenalo nástup náhradníka z kandidátky ĽSNS.

Vzhľadom na to, že proti rozsudku NS neexistuje riadny opravný prostriedok, by právoplatnosť takéhoto rozhodnutia bola nadobudnutá v deň vyhlásenia, ozrejmil pre TASR odborník na trestné právo a profesor Právnickej fakulty UK Tomáš Strémy. 

V prípade právoplatného odsúdenia má podľa jeho slov poslanec teoreticky nárok na mimoriadny opravný prostriedok, ktorý však nemá odkladný účinok.
Milana Mazureka obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre jeho hanlivé výroky s rasistickým charakterom na adresu rómskeho etnika, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Najčítanejšie

Neprehliadnite