VIDEO: Poďte s nami na výstavu 100 rokov: Romovia v Československu.


foto Gipsy Television

Udalosti od vzniku 1. republiky, cez 2. svetovú vojnu, obdobie socializmu, rómske obrodenie až po súčasnosť mapuje unikátna výstava 100 rokov: Rómovia v Československu. Vidieť ju môžete do konca novembra v Staromestskej radnici v Prahe.

Cieľom organizátorov výstavy je rôznymi umeleckými formami sprostredkovať návštevníkom nielen historické fakty o živote Rómov v priebehu 100 rokov, ale tiež sprostredkovať emócie, ktoré život prináša.

"Každý z návštevníkov bude mať možnosť aspoň na chvíľu okúsiť na vlastnej koži, čo znamenalo a znamená byť Rómom v Československu, respektíve v Česku a na Slovensku," uvádzajú organizátori na webovej stránke projektu.Výstava príde aj na Slovensko!

O výstavu prejavilo záujem Dokumentačno-informačné centrum rómske kultúry v Prešove. "Teraz začíname rokovať s rómskym múzeom v Martine aj s Bratislavou, takže chceme ísť aj na Slovensko, pretože časť tých vecí sa týka slovenských Rómov, dokonca možno väčšina," povedal pre Gipsy Television jeden z organzátorov, Vojtech Lavička.

Súčasťou výstavy sú okrem iného aj fotografie Evy Davidovej, Jozefa Kolarčík - Fintického a ďalších významných autorov. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na prezentáciu výrazných rómskych osobností rozličných oblastí života zameranú predovšetkým na obdobie po roku 1989.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

LOMNIČKA: Prvou ženou obce je už 8 rokov bývalá upratovačka.
VIDEO: Táto speváčka sa pochválila prsteňom za 80 tisíc!
VIDEO: Gypsy Jazz Festival má za sebou úspešný 7. ročník.
VIDEO: Gipsy Television začala opäť vysielať správy Hiri.
banner