VIDEO: Poďte s nami na výstavu 100 rokov: Romovia v Československu.


foto Gipsy Television

Udalosti od vzniku 1. republiky, cez 2. svetovú vojnu, obdobie socializmu, rómske obrodenie až po súčasnosť mapuje unikátna výstava 100 rokov: Rómovia v Československu. Vidieť ju môžete do konca novembra v Staromestskej radnici v Prahe.

Cieľom organizátorov výstavy je rôznymi umeleckými formami sprostredkovať návštevníkom nielen historické fakty o živote Rómov v priebehu 100 rokov, ale tiež sprostredkovať emócie, ktoré život prináša.

"Každý z návštevníkov bude mať možnosť aspoň na chvíľu okúsiť na vlastnej koži, čo znamenalo a znamená byť Rómom v Československu, respektíve v Česku a na Slovensku," uvádzajú organizátori na webovej stránke projektu.Výstava príde aj na Slovensko!

O výstavu prejavilo záujem Dokumentačno-informačné centrum rómske kultúry v Prešove. "Teraz začíname rokovať s rómskym múzeom v Martine aj s Bratislavou, takže chceme ísť aj na Slovensko, pretože časť tých vecí sa týka slovenských Rómov, dokonca možno väčšina," povedal pre Gipsy Television jeden z organzátorov, Vojtech Lavička.

Súčasťou výstavy sú okrem iného aj fotografie Evy Davidovej, Jozefa Kolarčík - Fintického a ďalších významných autorov. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na prezentáciu výrazných rómskych osobností rozličných oblastí života zameranú predovšetkým na obdobie po roku 1989.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

C. Buckingham nechce šaty od známych návrhárov. Zverila sa do rúk rómskym krajčírkam.
Toto musíte počuť! Ďalší Róm zahviezdil v belgickom The Voice.
VIDEO: Zlato a róby za tisíce! Poďte sa s nami pozrieť na rómsky rezprezentačný ples.
KOŠICE: Na Luníku IX by mohli postaviť nové bytovky.
banner