23.04.2020 Zaujímavosti

HISTORICKÝ KALENDÁR: Za tri mesiace požiadalo o azyl v Kanade 653 Rómov.

Presne pred 11 rokmi, od januára do marca 2009, prijali kanadské úrady od občanov Českej republiky až 653 žiadostí o udelenie politického azylu. Informoval o tom zastupiteľský úrad Kanady v Prahe.

V Česku sa v roku 2009 uvádzal podstatne nižší odhad - asi 500 žiadostí podaných od januára do konca marca 2009. Národnosť žiadateľov o azyl sa vtedy nezverejňovala, ale médiá písali o tom, že ide takmer výhradne o príslušníkov rómskeho etnika, ktorí do Kanady utekali už od 90. rokov minulého storočia.

V roku 2008 v Kanade požiadalo o azyl 861 občanov Česka. Kanadská rada pre prisťahovalectvo a utečencov do apríla 2009 ukončila posudzovanie iba 195 vlaňajších žiadostí. Z tohto počtu 106 žiadostí vyradili, pretože ich žiadateľ neobnovil alebo stiahol. 84 žiadostí o azyl posúdili kladne a len päť žiadateľov imigračná rada odmietla.

V roku 2009 zo žiadostí českých občanov o azyl v Kanade prisťahovalecká rada vyhovela 34, uviedla ambasáda Kanady.

V súvislosti s novou vlnou odchodu českých Rómov do Kanady v Prahe stále častejšie zaznievali obavy, aby sa neopakovala situácia z roku 1997. Vtedy v Kanade požiadalo o azyl 1221 českých občanov a kanadské úrady na to zareagovali obnovením vízovej povinnosti. Tá trvala až do roku 2007 a zrušili ju až po opakovaných hrozbách Prahy, že aj ČR voči Kanaďanom zavedie víza.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.