21.07.2020 SPRÁVY

Maďarsko pred 16 rokmi prehralo v Štrasburgu spor so zbitým Rómom.

Archívne foto

Štrasburský Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Maďarskú republiku pre neľudské policajné zaobchádzanie v prípade Balogh verzus Maďarsko. Verdikt padol presne pred 16 rokmi. Článok je súčasťou cyklu Historický kalendár.

V zmysle rozhodnutia musel štát zaplatiť majetkové odškodnenie vo výške 4.000 eur, ďalej morálne odškodnenie 10.000 eur a ďalších 3.000 eur za vzniknuté výdavky.

Žalobcu rómskeho pôvodu podozrievala polícia z krádeže poukazov na uhlie. V roku 1995 ho vzali do vyšetrovacej väzby, kde ho pri vypočúvaní viackrát policajt udrel do tváre. Štyria svedkovia dosvedčili, že z policajnej stanice odchádzal s červenou, napuchnutou tvárou.

Mužovi podľa zistení európskych sudcov praskol ľavý bubienok, čo podľa súdneho znalca spôsobili údery namierené práve na tvár. Súd poukazujúc na skutočnosť, že maďarská vláda nezistila dostatočným spôsobom, že uvedené zranenie získal podozrivý inde, ako pri neľudskom zaobchádzaní pri výsluchu, odsúdil Maďarsko za porušenie Európskej dohody o ľudských právach, ktorá zakazuje ubližovanie a neľudské zaobchádzanie.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.