12.06.2020 SPRÁVY

BRITÁNIA: British Airways, Ryanair a easyJet podnikli právne kroky proti karanténe.

Ilustračné foto

Letecké spoločnosti British Airways, Ryanair a easyJet oznámili, že podnikli právne kroky voči britskej vláde za jej rozhodnutie o zavedení 14-dňovej karantény pre cestujúcich prichádzajúcich do Británie. Aerolínie požiadali o urýchlené súdne preskúmanie rozhodnutia.

Spoločnosti tak splnili hrozbu zo začiatku týždňa. Karanténa vstúpila do platnosti 8. júna a podľa britskej vlády má zabrániť novému nástupu choroby COVID-19. Londýn zároveň uviedol, že rokuje s niektorými krajinami s nízkou mierou nákazy o leteckých mostoch.

Podľa leteckých spoločností však 14-dňová karanténa pre všetkých prichádzajúcich do Británie ohrozí cestovný ruch a povedie k ďalšiemu prepúšťaniu v aerolíniách. Ako uviedol šéf Ryanairu Michael O'Leary, Briti síce o destinácie v zahraničí majú napriek karanténe stále záujem, zahraniční turisti však do Británie prichádzať nebudú.

V súvislosti s najnovšími krokmi aerolínií právnici uviedli, že ak budú letecké spoločnosti úspešné, vláda bude musieť predložiť vedecké dôkazy o opodstatnenosti karantény. Podľa leteckých spoločností žiadny vedecký dôkaz podporujúci zavedenie takých prísnych opatrení neexistuje.

Aerolínie odmietli aj alternatívu v podobe leteckých mostov. Ako sa uvádza v ich vyhlásení, vláda zatiaľ nepredložila ani ako, ani kedy sa navrhované "letecké mosty" medzi Britániou a ďalšími krajinami budú realizovať.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.