26.10.2021 SPRÁVY

Berky, Tankó, Havrľová a Šivák sú finalistami tohotočného Roma Spirit.

ACEC už po trinásty krát bude udeľovať ocenenie Roma Spirit osobnostiam, aktivistom, organizáciám, firmám a samosprávam za ich prácu v prospech rómskej komunity. Toto je finálová dvadsaťjednotka.

Do finálovej trojky v kategórií úspešných mimovládnych organizácií sa dostala Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojnosť – centrum sociálnych služieb z Prievidze. V kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ postúpila firma pôsobiaca v Poprade, Pasell Slovakia s.r.o., Základná škola s materskou školou v obci Jurské a Stredná odborná škola technická z Košíc.

V kategórii osobnosť je vo finále pedagogička Janu Pierová, Jarmila Holubová, ktorá tvorí komunikačný most medzi majoritou a rómskou komunitou v Spišskom Podhradí a úspešný pästiar Viliam Tankó.

V kategórii Médiá zabojujú o ocenenie redaktor a moderátor Jozef Šivák, aktivistka a influencerka Denisa Havrľová ale aj projekt Romale z dielne Art society s.r.o.

V kategórii Kultúra trojicu finalistov zastupuje zase módny dizajnér Pavel Berky, raper Rudo Danihel alias Čavalenky a spisovateľka Nadežda Malčeková, píšuca pod pseudonymom Nela Nezábudková.

Prípravný výbor, ktorý z 130 prijatých prihlášok, vybral 21 finálových nominácií zaujal výnimočný počin pána Alexandra Mušinku, ktorý spracoval monografiu Eleny Lackovej, precízne spracovanie jedinečného Rómsko-slovenského frazeologického slovníka pani Martinou Horňákovou, ale aj televízna relácia S vami doma - Tumenca khere, ktorá bola určená pre deti bez internetového pripojenia z dielne národnostného vysielania RTVS.

Kto si nakoniec odnesie ocenenie Roma Spirit 2021, o tom rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka. Galavečer odovzdávania ocenení Roma Spirit 2021 bude vysielať RTVS v predvečer Medzinárodného dňa ľudských práv, 9. decembra 2021.

Vyhlasovateľmi 13. ročníka Roma Spirit sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a Rozhlas a televízia Slovenska. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.