03.01.2021 SPRÁVY

Toto sa úžerníkom nebude čítať ľahko! SaS chce navrhnúť zásadnú zmenu.

Ilustračné foto Gipsy Television

SaS chce klepnúť po prstoch úžerníkom, ktorí vykorisťujú v osadách chudobných Rómov. Strana chce, aby sa sociálne dávky posielali už len bankový účet. 

Liberáli zmenu navrhujú aj preto, aby sa pošty v čase vyplácania sociálnych dávok nezablokovali. „Roky som kritizoval ako nám každý mesiac, na pár dní, zablokujú poštu poberatelia sociálnych dávok. Vyplácanie sociálnych dávok v hotovosti, najmä vo vylúčených komunitách, však spôsobuje viaceré problémy,“ uviedol Vladimír Ledecký, predseda Výboru NR SR pre sociálne veci.

Podľa slov Ledeckého je bezhotovostné vyplácanie sociálnych dávok najlepší možný spôsob ako predchádzať vo vylúčených komunitám viacerým problémom. Podľa informácií z ÚPSVaR bezhotovostný spôsob vyplácania dávok využíva takmer 78% zo všetkých poberateľov.

„Na Slovensku je stále viac ako 200 000 poberateľov sociálnych dávok, ktorí si podporu vyzdvihnú každý mesiac v hotovosti na pobočke pošty. Som presvedčený, že spoločnou aktivitou dokážeme toto číslo aj tento rok opäť znížiť. Na konci dňa to pomôže nielen štátnej kase, ktorá bude oslobodená od poplatkov, ale najmä dotknutým rodinám či jednotlivcom z vylúčených komunít,“ uviedol Ledecký.

Ledecký chce začiatkom roka pozvať za okrúhly stôl zástupcov rezortu práce a ústredia práce. Cieľom stretnutia má byť dohoda, ako zabezpečiť, aby sociálne dávky mohli úrady vyplácať ľuďom na bankový účet. Či toto docieli, aby ľudia v osadách neboli vykorisťovaní je otázne. Už v minulosti sa totiž objavili informácie, že od ľudí, teda od dlžníkov si údajne berú bankomatové karty, aby sa následne mohli dostať k ich peniazom. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Toto sú víťazi Roma Spirit 2021.

Ocenenie Roma Spirit 2021 získali nezisková organizácia Návrat, o.z., Bratislava, mesto Fiľakovo, boxer Viliam Tankó, spoločnosť PASELL SLOVAKIA s.r.o., redaktor Jozef Šivák a módny dizajnér Pavol Berky. O laureátoch ocenenia rozhodla medzinárodná Odborná porota.

Showbiz

VIDEO: Najväčšia dáma známych rómskych plesov sa po smrti dočkala pocty.

Oľga Holubová bola výraznou tvárou známych rómskych plesov, ktoré sa organizujú v Bratislave. Aj keď žila v britskom Londýne, na žiadnom nesmela chýbať. Po smrti sa dočkala pocty. Známa kapela jej zložila pieseň.