Košice/ Bratislava/ Ženeva, 10.11.2016 SPRÁVY

Výbor OSN pre ľudské práva žiada slovenskú vládu, aby zriadila nezávislý orgán na vyšetrenie sterilizácií rómskych žien.

ilustračné foto

Výbor OSN pre ľudské práva vyzval slovenskú vládu, aby prevzala zodpovednosť za vyšetrovanie prípadov násilných sterilizácií rómskych žien z minulosti a na tento účel zriadila nezávislý vyšetrovací orgán. 

Vyplýva to zo záverečných zistení, ktoré výbor vydal po svojom októbrovom zasadnutí a diskusii so slovenskou vládnou delegáciou v Ženeve. 

Mimovládne organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva (POĽP), Centrum pre reprodukčné práva (CRR), Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ) a Ženské kruhy poskytli výboru informácie o aktuálnej situácii v oblasti ochrany ľudských práv na Slovensku. Vo svojich správach zaslaných výboru konkrétne informovali predovšetkým o pretrvávajúcich prejavoch porušovania práv rómskej menšiny, ako aj o porušovaní reprodukčných práv žien vrátane nedostatkov pri prešetrovaní praxe násilných sterilizácií rómskych žien.  

Výbor pre ľudské práva je orgánom OSN pozostávajúcim z nezávislých expertov a expertiek, dohliadajúcich na dodržiavanie Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach jeho zmluvnými štátmi. Dodržiavanie paktu Slovenskom Výbor posudzoval na zasadnutí so slovenskou vládnou delegáciou v dňoch 17. - 18.októbra 2016 v Ženeve. Stalo sa tak opätovne po vyše piatich rokoch. Zasadnutiu predchádzalo zaslanie periodickej správy slovenskej vlády, v ktorej popísala opatrenia na ochranu ľudských práv z ostatných rokov a dosiahnutý pokrok v tejto oblasti.

Vo svojich záverečných zisteniach výbor poukázal na mnohé závažné a neriešené problémy v oblasti ochrany ľudských práv, pričom sa špecificky venoval nedostatkom týkajúcim sa ochrany práv žien a rôznych menšinových skupín žijúcich v slovenskej spoločnosti. Veľkú pozornosť venoval situácii príslušníkov a príslušníčok rómskej menšiny. Výbor vyjadril okrem iného znepokojenie nad pretrvávajúcou diskrimináciou a sociálnym vylúčením znevýhodnených Rómov a Rómiek a zdôraznil potrebu odstraňovania ich segregácie vo vzdelávaní aj bývaní.

Počas diskusie so slovenskou vládou na zasadnutí v Ženeve venoval výbor značnú pozornosť otázke násilných sterilizácií rómskych žien vykonávaných bez ich informovaného súhlasu, ktorú ešte v roku 2002 zdokumentovali POĽP a CRR vo svojej správe s názvom Telo a duša. Výbor v tomto smere zjavne reagoval na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý v rokoch 2011-2012 odsúdil Slovensko v troch konkrétnych prípadoch a vláda následne odškodnila niekoľko násilne sterilizovaných rómskych žien. Slovenská vláda na zasadnutí s výborom poukazovala na v minulosti vedené vyšetrovanie zo strany orgánov činných trestnom konaní, ktoré žiadne porušenie zákona nenašli. Prípady rómskych žien, ktoré sa domohli spravodlivosti súdnou cestou, považuje vláda za rozhodnutia v individuálnych prípadoch, ktoré poukázali na individuálne pochybenia pri vykonávaní sterilizácie. Podľa vlády nie sú evidované žiadne sťažnosti v tomto smere a ženy, ktoré sa cítia poškodené, sa môžu obrániť na orgány činné v trestnom konaní alebo na súdy. Výbor však vo svojich odporúčaniach odmietol uvedený postoj vlády a žiada od nej, aby prevzala zodpovednosť za vyšetrovanie praxe násilných sterilizácií rómskych žien. Od vlády explicitne požaduje, aby na tento účel zriadila nezávislý orgán, ktorý by vyšetril celý rozsah tejto praxe v minulosti a zabezpečil finančnú a inú náhradu všetkým poškodeným ženám.              

Vanda Durbáková, advokátka spolupracujúca s POĽP, ktorá úspešne zastupovala viacero násilne sterilizovaných rómskych žien v súdnych konaniach, k uvedenému odporúčaniu výboru uviedla:

„Veľmi ma teší, že výbor vo svojom odporúčaní tlmočí slovenskej vláde to, čo dlhé roky v POĽP presadzujeme. Som presvedčená, že polícia a súdy nemusia byť vždy tou najefektívnejšou cestou, ako zabezpečiť nápravu pri podozreniach zo závažného systémového porušovania ľudských práv menšín, ako sú násilné sterilizácie rómskych žien, ku ktorým dochádzalo už v bývalom komunistickom Československu a ktoré pretrvávali po zmene režimu aj na Slovensku. O to viac to platí vtedy, ak polícia a domáce súdy v tomto smere dlhé roky zlyhávali. Za posledných vyše 12 rokov, odkedy tieto prípady právne zastupujem, existuje len jediné rozhodnutie slovenských súdov, ktoré je v súlade s dosiahnutými rozhodnutiami Európskeho súdu a ktoré priznalo primerané odškodnenie násilne sterilizovanej rómskej žene. Trvalo však neuveriteľných 10 rokov, kým sme toto rozhodnutie dosiahli, pričom je to stále len rozhodnutie súdu prvého stupňa. Je iluzórne domnievať sa, že v súčasnej situácii sa budú poškodené ženy obracať na políciu či súdy. Navyše súdy rozhodujú o jednotlivých prípadoch, cez ktoré nie je možné pozrieť sa na tento problém komplexne a  zdokumentovať, aký bol vlastne celkový charakter a rozsah tejto praxe.“

„Chcem zdôrazniť, že výbor nežiada nič výnimočné. Podobným komplexným spôsobom sa s praxou nezákonných sterilizácií žien z etnických menšín či zdravotne znevýhodnených osôb vyrovnávali v minulosti aj iné krajiny ako Švédsko, Švajčiarsko či Nórsko. Napokon aj v Českej republike sa o odškodnení nezákonne sterilizovaných rómskych žien ostatné roky diskutovalo na vládnej úrovni. Úroveň každej demokracie sa odvíja od toho, ako dokáže zabezpečiť ochranu ľudských práv a prístup k spravodlivosti príslušníkom a príslušníčkam menšín a znevýhodnených skupín. Je najvyšší čas, aby sa otázke zabezpečenia spravodlivosti pre násilne sterilizované rómske ženy začala do dôsledkov venovať aj slovenská vláda. Konkrétny inštitucionálny základ a kompetencie orgánu, ktorého zriadenie výbor požaduje, by malo byť predmetom širšej odbornej diskusie.“ dodáva Durbáková.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Rómovia nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Aká je realita?

Nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Toto si vraj majorita myslí o Rómoch. Tvrdia to odborníci aj osobnosti, ktorých sme sa pýtali na ich skúsenosti. 

Showbiz

Útok múkou na Jana Bendiga bol podvod. Konštatuje to po vyšetrovaní pražská polícia.

Pražská polícia útok na speváka Jana Bendigova vyšetrovala. Dnes konštatuje, že to bol podvod. Spevákovi hrozí pokuta pre zbytočné vyšetrovanie.