28.04.2021 SPRÁVY

Európsku cenu ľudských práv Sintov a Rómov udelili Angele Merkelovej. Laudátorom bol Andrej Kiska.

Reprofoto Gipsy Television

Európsku cenu za ľudské práva Sintov a Rómov 2021 dnes udelili nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. 

Laudátorom, čiže rečníkom, ktorý ocenil Merkelovej zásluhy v slávnostnom príhovore, bol bývalý prezident SR Andrej Kiska. On sám ocenenie získal pred dvoma rokmi. 

"Dnes bolo pre mňa veľkou cťou predniesť príhovor pri príležitosti odovzdania Európskej ceny ľudských práv Sintov a Rómov pani kancelárke Merkelovej za jej angažovanosť v boji proti prejavom rasizmu a diskriminácie a proti vyčleňovaniu Rómov zo spoločnosti," uviedol Andrej Kiska.

Bývalý prezident nevycestoval do Nemecka. Príhovor predniesol prostredníctvom online spojenia. "Aby Rómovia a všetky marginalizované skupiny mali rovnaké príležitosti, pre tieto ambiciózne ciele sú potrební výnimoční lídri, ako je pani kancelárka Merkelová. Líder, ktorí dokáže prijímať racionálne rozhodnutia, ale zároveň je empatickým partnerom pre témy života a politiky. Žiaľ, Covid nám neumožnil byť spolu v Berlíne, a tak aspoň na diaľku z Popradu som jej vyjadril poďakovanie za všetko, čo urobila nielen pre Rómov a Sintov, ale aj pre všetky národy a ľudí, ktorí sú dnes utláčaní, pre Nemcov na východe aj na západe, pre Európsku demokraciu a pre lepší svet," dodal A. Kiska.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Americký Kongres schválil nový sviatok na počesť zrušenia otroctva.

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA schválila v stredu návrh zákona, ktorým sa  krajine zavádza nový federálny sviatok: 19. jún – tzv. Juneteenth, deň pripomínajúci ukončenie otroctva v krajine.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.